Nauka i praca w domu. "Klucz to dobra organizacja"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:16
W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa cała Polska od soboty jest w strefie czerwonej. Wielu pracowników wróciło do pracy zdalnej, a  uczniowie - od klasy IV wzwyż - do lekcji on-line. Seniorom zalecono pozostanie w domu. Znów więc siedzimy wszyscy razem w czterech ścianach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Veja/shutterstock.com

Posłuchaj
07:37 [ PR1]PR1 (mp3) 26 październik 2020 11_19_07.mp3 Nauka i praca w domu. "Klucz to dobra organizacja" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- To, że w takiej sytuacji pojawią się pewne napięcia jest rzeczą normalną - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Monika Gabriela Sójka.

- Najważniejsze byśmy nie zakładali złych intencji naszych najbliższych. Przede wszystkim, byśmy pamiętali o tym, że dla każdego ta sytuacja ma prawo być trudna i może wiązać się z różnymi emocjami - podkreśliła ekspertka. Najważniejsza jest rozmowa, komunikacja. Nazywanie odczuwanych uczuć i emocji.

A co jeśli ktoś wyraża swoje emocje np. robiąc wielką awanturę? - Kiedy widzimy, że ktoś jest zdenerwowany, to nie warto wchodzić w to napięcie, w ten konflikt. Należy zapytać, jak ta osoba się czuje, czy możemy jej w czymś pomóc - wyjaśniła psycholog.

Gdy sami czujemy się zdenerwowani, w rozładowaniu napięcia może nam pomóc "zmiana otoczenia" - możemy odejść na chwilę na bok, posiedzieć w samotności.

Dobra organizacja to klucz

Zdaniem Moniki Gabrieli Sójki, kluczem do dobrego funkcjonowania wspólnie w domu jest dobra organizacja. Bez niej konflikty będą non stop. Jak wskazała ekspertka, dobrze jest usiąść całą rodziną i ustalić plan działania. - Każdy z domowników niech wypisze swojej priorytety, obowiązki które ma. Na tej podstawie należy ustalić plan, według którego będziemy funkcjonować - zaznaczyła.

Gość Daniela Wydrycha zauważyła, że w tym planie należy uwzględnić nie tylko obowiązki wynikające z tego, że dzieci biorą udział w zajęciach online a rodzice mają swoje sprawy zawodowe. Warto też np. ustalić, kto będzie odpowiedzialny za przekąski i posiłki, by uniknąć sytuacji, w której dzieci po zakończonych lekcjach przychodzą do dorosłych, którzy właśnie wzięli się za maile, i pytają co na obiad.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Moniką Gabrielą Sójką. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Monika Gabriela Sójka (psycholog)

Data emisji: 26.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych koronawirus

Czytaj także

Praca zdalna w dobie pandemii. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 14:00
Mimo tego, że w związku z pandemią koronawirusa od miesięcy wiele osób pracuje zdalnie, wciąż nie ma przepisów, które regulowałyby tę nową rzeczywistość na linii pracodawca–pracownik. Jakie są zatem obowiązki pracodawcy wobec pracownika? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Dlaczego zamknięto restauracje?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:00
W Polsce od soboty weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Obowiązuje m.in. zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych i restauracji, które od teraz mogą sprzedawać swoje dania jedynie na wynos oraz w dowozie. 
rozwiń zwiń