Legendarne kreskówki. "Bolek i Lolek" najpopularniejszą dobranocką?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 13:20
- "Bolek i Lolek" to dobranocka wszechczasów, która zdecydowanie pokonała wszystkich pozostałych konkurentów. Widzowie są niezwykle przywiązani do tych dwóch urwisów - mówi Barbara Olek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. A jakie kreskówki najchętniej oglądali dziennikarze Polskiego Radia?
Bolek i Lolek
Bolek i LolekFoto: Ewelina Banaszak/shutterstock

Posłuchaj
14:22 PR1_MPLS 2020_10_27-09-14-11.mp3 Bajki i kreskówki uwielbiane przez Polaków (Jedynka/Cztery pory roku)

Co łączy Baltazara Gąbkę, Bolka i Lolka oraz psia Reksio? Wszyscy ci bohaterowie narodzili się w Bielsku-Białej, gdzie znajduje się Studio Filmów Rysunkowych. - Powstawali w ręcznych technikach. Animatorzy klasycznie rysowali rysunek - potwierdza Barbara Olek.

Jak okazuje się, przygotowywanie animowanych bajek było naprawdę czasochłonną pracą. Tylko do jednej animatorzy musieli narysować około 6-7 tysięcy rysunków. - Później trzeba było jeszcze te rysunki przekopiować na celuloidy, a następnie malowało się te rysunku. Później spotykały się z dekoracjami pod kamerą poklatkową - dodaje Barbara Olek.

"Bolka i Lolka" oglądano w 80 krajach

Bolek i Lolek do dziś są dla wielu pokoleń kultowymi postaciami. Jak dowiadujemy się, tak naprawdę mieli na imię… Roman i Jan oraz byli synami Władysława Nehrebeckiego, dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Ich przygody przez 24 lata były prezentowane w 80 krajach świata.
Skąd bierze się fenomen polskich kreskówek?

- Tu można zapomnieć o wszystkich kłopotach życia codziennego i wrócić myślą do lat dzieciństwa, kiedy człowiek pełen entuzjazmu utożsamiał się z bohaterami bajek, miał takie marzenia, jakie prezentowali bohaterowie i chciał robić rzeczy, które działy się na ekranie - przyznaje Barbara Olek.

Jakie bajki oglądali dziennikarze radiowej Jedynki?

- Moją ulubioną kreskówką z dzieciństwa był animowany serial z lat 80. "Załoga G". Była to opowieść o młodych ludziach, którzy w każdym odcinku musieli stawić czoło złemu Zoltarowi (…). Była to grupa młodych ludzi, którzy jak Zoltar coś wymyślił, co zagrażało ludzkości, uruchamiali zegarki. Wtedy pojawiał się charakterystyczny gest, podczas którego mówili do zegarków, które mieli na ręku: transformacja! - wspomina Agnieszka Ciecierska.

Z kolei Maciej Oswald uwielbiał oglądać "Pomysłowego Dobromira". - Lubię bajki, w których mało mówią i dużo robią. Może dlatego, że sam jestem gadułą i wolałem komentować to, co dzieje się na ekranie. Bardzo miło również wspominam "Zaczarowany ołówek" - twierdzi Maciej Oswald.

Źródło: Studio Filmów Rysunkowych/"Reksio remontuje"

Agnieszka Kunikowska bardzo chętnie oglądała "Reksia", natomiast Patryk Bedliński wolał jednak zagraniczne kreskówki.

- Jedną z moich ulubionych animowanych bajek był "Magiczny autobus". To był znakomity edukacyjny serial, którego bohaterami byli uczniowie klasy pani Loczek, takiej zwariowanej nauczycielki, która kierowała autobusem i zabierała ich w różne miejsca, prowadząc w ten sposób lekcje. Raz wybrała się w kosmos, innym razem do wnętrza człowieka - opowiada Patryk Bedliński.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 27.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Czytaj także

Nauka i praca w domu. "Klucz to dobra organizacja"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:16
W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa cała Polska od soboty jest w strefie czerwonej. Wielu pracowników wróciło do pracy zdalnej, a  uczniowie - od klasy IV wzwyż - do lekcji on-line. Seniorom zalecono pozostanie w domu. Znów więc siedzimy wszyscy razem w czterech ścianach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapewnić sobie zdrowie jesienią? O szczególnej roli witaminy D

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 11:43
- 90 proc. społeczeństwa - jak wynika a badań - ma niedobory witaminy D. Zwłaszcza w okresie zimowym warto jest suplementować dietę tą witaminą - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
rozwiń zwiń