Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:29
Masz niepokojące objawy? Podejrzewasz u siebie koronawirusa i chcesz wykonać test? Kiedy najlepiej go zrobić? Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/zstock

czytaj więcej
koronawirus 1200.jpg
"Koronawirus - co musisz wiedzieć". Specjalny cykl radiowej Jedynki

- Wymaz na koronawirusa powinien być realizowany w pierwszej połowie dnia. Okazuje się, że wtedy jest najefektywniej. Wydaje się to istotne z powodu namnożenia się tego wirusa w śluzówce jamy ustnej po nocy - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Posłuchaj
10:26 PR1_MPLS 2020_10_28-09-36-41.mp3 Test na COVID-19. Jak się przygotować?

Jak się przygotować?

- Powinniśmy być na czczo przynajmniej od 3 godzin, nie myć zębów, nie stosować płynów do płukania jamy ustnej, nie żuć gumy, nie stosować żadnych tabletek na gardło, nie palić papierosów - wylicza lekarz. - Ponadto na dwie godziny przed wymazem powinniśmy także nie stosować donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych takich jak maści, aerozole, krople - dodaje. 

Przed pobraniem materiału do badania nie dmuchamy ani nie płuczemy także nosa, a osoby, które korzystają z protez, powinny je wyjąć. 

Jak wygląda badanie?

- Wirus powinien być pobrany z nosogardła, czyli najpierw z gardła a później z nosa - do jednej probówki - mówi w radiowej Jedynce dr Michał Sutkowski. - Wynik tylko z gardła jest obarczony dużo większym błędem. Dwukrotnie częściej SARS-CoV-2 wykrywany jest z wymazów z nosogardła niż z samego gardła - zaznacza.

Ekspert podkreśla, że badanie powinno być nieprzyjemne. - Musimy się skrzywić - wyjaśnia.

- Ważny jest także czas zrobienia testu. Jeżeli próba zostanie pobrana za późno lub na bardzo wczesnym etapie zakażenia to nam nic nie wyjdzie - mówi lekarz. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 28.10.2020 

Godzina emisji: 9.36

kh

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Mandaty za brak maseczek

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:30
Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju ponad 840 osób, nałożyli mandaty na ponad 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust. 
rozwiń zwiń