Koronawirus w Polsce. Jak długo osoba chora zaraża?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 13:45
Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż ok. 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA. Czy tak jest naprawdę?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Deliris

- U różnych ludzi wygląda to różnie, ale z punktu widzenia formalnego osoba z łagodnymi objawami zaraża przez około 10 dni, ale może być trochę dłużej - potwierdza w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia doradca Głównego Inspektora Sanitarnego prof. Włodzimierz Gut. 

Posłuchaj
01:34 PR1_MPLS 2020_10_28-10-21-48.mp3 Jak długo osoba chora na koronawirusa zaraża? ("Koronawirus - co musisz wiedzieć?"/Jedynka)

czytaj więcej
koronawirus 1200.jpg
"Koronawirus - co musisz wiedzieć". Specjalny cykl radiowej Jedynki

Specjalista chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska mówi z kolei, że jest to trudne do sprawdzenia przy takiej liczbie zakażeń. - Ale dana osoba, przed ujawnieniem się objawów klinicznych - nawet bardzo niewysokiej gorączki, kaszlu czy bólów mięśniowych - zaraża już na dwie doby wcześniej - zaznacza i dodaje, że jeżeli mamy do czynienia w bliskim kontakcie z osobą zakażoną powinniśmy i jesteśmy traktowani jako osoba z kontaktu. 

- Bezobjawowość nie wyklucza infekcyjności. Objawowość to objawy choroby natomiast czynnikiem sprawczym jest wirus, który szerzy się między ludźmi głównie drogą kropelkową - mówi Prof. Boroń-Kaczmarska.

- Nie zapominajmy jednak, że są rodziny, w których na przykład dziecko jest zakażone wirusem, a rodzice nie - mimo, że są zawsze razem. Czyli jednak nie zawsze dochodzi do zakażenia tych, którzy są wokół zainfekowanej osoby - podkreśla profesor. 


. .

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:29
Masz niepokojące objawy? Podejrzewasz u siebie koronawirusa i chcesz wykonać test? Kiedy najlepiej go zrobić? Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? 
rozwiń zwiń