Sprzęty z opcją podłączenia do wi-fi to wygoda, ale i zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 12:21
- Internet rzeczy jest dla nas pokusą ponieważ daje nam wielkie możliwości. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że to są furtki do naszego cyberświata, do naszej prywatności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Adam Kujawiak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: McLittle Stock/shutteerstock.com

Posłuchaj
07:50 [ PR1]PR1 (mp3) 29 październik 2020 11_22_03.mp3 Sprzęty z opcją podłączenia do wi-fi to wygoda, ale i zagrożenie (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Coraz więcej urządzeń, które służą nam w codziennym życiu, ma możliwość podłączenia do sieci wi-fi. Część z nich można kontrolować zdalnie, nie będąc bezpośrednio przy urządzeniu. Tak użyteczne funkcje technologiczne niosą za sobą ryzyko włamania do sieci i kradzieży różnych gromadzonych w niej danych. Do jednej z firm paliwowych włamano się przez ekspres do kawy a z amerykańskiego kasyna wyprowadzono miliony przy pomocy wyposażonej w wi-fi grzałki do wielkiego akwarium.

Gość audycji "Cztery pory roku" Adam Kujawiak zwrócił uwagę, że obecnie - w związku z pandemią koronawirusa - wiele osób pracuje zdalnie z domu, a nierzadko swoje laptopy służbowe pożycza dzieciom, by te mogły wziąć udział w lekcjach na odległość. - Dzieci mogą wykorzystać nasz sprzęt do zalogowania się do różnych gier online w ten sposób udostępniając zgromadzone dane cyberprzestępcom - zauważył. - Jeśli za pośrednictwem tego komputera logujemy się do naszej poczty albo do naszego konta w banku przestępca może przejąć hasła - wyjaśnił. 

- My sami udostępniamy informacje, które mamy w telefonie. Nasz telefon cały czas wysyła informacje, próbując się zalogować do naszej sieci domowej, do naszej sieci w pracy. Można na podstawie tych informacji stwierdzić, jaką mamy płeć, w jakim wieku jesteśmy, gdzie byliśmy na wakacjach, w jakich sklepach robimy zakupy, gdzie pracujemy itp. To są informacje, które my sami o sobie dajemy nie zabezpieczając swojego telefonu, nie wyłączając wi-fi jak wychodzimy z domu - wskazał. 

To jest trochę pościg policjantów za złodziejami, tylko że we wszystkich filmach z reguły złodzieje są łapani a w świecie cybernetycznym złodzieje są zwykle o krok przed policjantami - zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Adam Kujawiak wytłumaczył, co możemy zrobić, by ochronić się przed cyberatakiem.


. .

PAP/Maria Samczuk


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: Adam Kujawiak (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 29.10.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk