Koronawirus w Polsce. Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 11:39
Izolacja i kwarantanna to strategie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych. Czym się różnią?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Luca Lorenzelli/shutterstock.com

Jak wyjaśnia w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia Irena Kierzkowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, izolację stosuje się wobec osób, o których wiadomo, że są chore, natomiast kwarantannę stosuje się wobec tych osób, które zostały wystawione na ryzyko zakażenia chorobą i w związku z tym mogą, ale nie muszą, zachorować.

Posłuchaj
01:58 PR1_MPLS 2020_10_30-10-21-57.mp3 Jaka jest różnica pomiędzy izolacją a kwarantanną? (Koronawirus - co musisz wiedzieć/Jedynka)

czytaj więcej
koronawirus test 1200.jpg
Polskie Radio Jedynka Cztery pory roku Koronawirus w Polsce. Gdzie szybki test dla niezmotoryzowanych?

Od 2 września kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni. Przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny

Jeśli zostałeś skierowany na izolację domową, bo rozpoznano u Ciebie zakażenie koronawirusem, to siódmego dnia otrzymasz na swój telefon SMS dotyczący kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Między 8 a 10 dniem izolacji powinieneś uzyskać teleporadę lub poradę w warunkach domowych, po której lekarz – w zależności od Twojego stanu zdrowia – zdecyduje o tym, jak długo potrwa Twoja izolacja.

Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu czasu izolacji domowej, koniec kwarantanny następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych.


czytaj więcej
koronawirus 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Jak długo osoba chora zaraża?

Jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna kończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

Jeśli się gorzej poczujesz podczas kwarantanny lub izolacji domowej, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci grzywna do 30 tys. zł.

Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Dlatego stosuj się do zaleceń i rekomendacji dotyczących zakrywania ust i nosa, mycia rąk i zachowywania dystansu społecznego.

czytaj więcej
koronawirus test 1200.jpg
Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Izolatoria 

W Polsce jest 35 izolatoriów, a w nich 3403 miejsca dla chorych na COVID-19 – wynika z zestawienia przekazanego w piątek PAP przez biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Izolatoria to miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono chorobę COVID-19, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. Mają one lekkie objawy i nie wymagają hospitalizacji. Wcześniej do izolatorium mogli być też kierowani pacjenci podejrzani o zakażenie, czekający na wynik testu diagnostycznego w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2. Od września do izolatorium pacjenta może skierować również lekarz rodzinny, oprócz lekarza chorób zakaźnych lub innej specjalności, który sprawuje opiekę nad pacjentem.

W przypadku pacjentów z objawami klinicznymi, czyli gorączką, kaszlem, dusznościami lub utratą węchu i smaku, izolacja kończy się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, lecz nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia tych objawów. Pacjenci z osłabionym układem immunologicznym w izolacji mogą pozostawać 20 dni. O przedłużeniu izolacji lub jej zakończeniu decyduje lekarz szpitala, pod którego opieką pozostają osoby przebywające w izolatorium.

Pacjenci w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ. W izolatoria przekształcane są m.in. sanatoria, hotele czy akademiki lub budynki przyszpitalne.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 10.21

kh

Czytaj także

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:29
Masz niepokojące objawy? Podejrzewasz u siebie koronawirusa i chcesz wykonać test? Kiedy najlepiej go zrobić? Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować? 
rozwiń zwiń