Koronawirus w Polsce. Kwarantanna na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:11
Od 24 października 2020 r. osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z osobą, która miała kontakt z osobą zakażoną, nie są już automatycznie obejmowane kwarantanną, chyba że zostaną skierowane na test.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Liudmyla Guniavaia

- Ostatnie rozporządzenie wprowadziło kilka istotnych zmian związanych z realizacją kwarantanny - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Posłuchaj
02:10 PR1_MPLS 2020_11_02-10-20-32.mp3 Kwarantanna na nowych zasadach (Cztery pory roku/Jedynka)

czytaj więcej
koronawirus test 1200.jpg
Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Jak zaznacza Joanna Narożniak, w kwarantannie znajdują się osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą chorą. - Natomiast jeżeli wspólnie z nimi zamieszkują osoby, które są w domu, ale tego bezpośredniego kontaktu nie miały, są one jakby poddane jedynie takiemu nadzorowi epidemiologicznemu, czyli są zobligowane do zwracania większej uwagi na swój stan zdrowia, mierzenia temperatury - mówi. 

- Uczeń, który miał kontakt z chorą nauczycielką czy z chorym kolegą, czyli miał bezpośredni kontakt - jest poddany kwarantannie, ale jego rodzice i rodzeństwo, którzy nie mieli kontaktu bezpośredniego, mimo że są w domu z tych uczniem, nie są poddani kwarantannie - wyjaśnia na przykładzie rzecznik. 

- Ale gdyby ten uczeń, który miał kontakt z chorą osobą, w ciągu kwarantanny, którą odbywa, nagle dostał objawów infekcji, czyli okazałoby się, że jest chory, wtedy osoby, które z nim mieszkają, wchodzą automatycznie w kwarantannę, bo stają się osobami z bezpośredniego kontaktu z kolejną osobą zakażoną - dodaje.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marzena Kawa

Data emisji: 2.11.2020

Godzina emisji: 10.21

kh

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 11:39
Izolacja i kwarantanna to strategie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych. Czym się różnią?
rozwiń zwiń