Czy "Teksas to stan umysłu"?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 11:25
Amerykański stan Teksas kojarzy się z kowbojami i rodeo, ale też z przemysłem kosmicznymi ("Houston, mamy problem"), sztuką barbecue i grzechotnikami. 
Okładka książki Teksas to stan umysłu
Okładka książki "Teksas to stan umysłu"Foto: mat. promocyjne

O Teksasie rozmawialiśmy w audycji "Cztery pory roku" z Arturem Owczarskim, podróżnikiem, znawcą Stanów Zjednoczonych, autorem kilku książek na temat tego kraju. Najnowsza pozycja w jego dorobku nosi tytuł "Teksas to stan umysłu".


Posłuchaj
09:17 [ PR1]PR1 (mp3) 4 listopad 2020 09_22_08.mp3 Czy "Teksas to stan umysłu"? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jest w ludziach jakaś buta

- Pomysł na tytuł - "Teksas to stan umysłu" - wpadł mi do głowy, kiedy jechałem autostradą po Teksasie. Później okazało się, że ten stan określił tak wcześniej amerykański pisarz John Steinbeck - powiedział gość radiowej Jedynki. - Teksas to drugi największy stan w USA, po Alasce, większy niż jakikolwiek kraj w Europie. Mieszkańcy mają swoją kulturę. Łączy ich poczucie wyjątkowości - wskazał.

Rozmówca Agnieszki Kunikowskiej przyznał, że to poczucie własnej wartości może być odbierane jako zarozumiałość, wywyższanie się. - Jeśli się jednak temu bliżej przyjrzymy, to po czasie staje się to zabawne i sympatyczne. Jest taka buta w tych ludziach, ale jednocześnie są oni bardzo uśmiechnięci i gościnni - ocenił.

. 

Roschetzky Photography/shutterstock.com

Barbecue to nie tradycja a religia

Artur Owczarski opowiedział, że przed wyruszeniem do Teksasu przeczytał wiele książek na temat tego stanu. - Niemniej jednak zaskakujące może być to, jak nowoczesny jest to stan. Jest to miejsce, w którym bardzo silnie rozwija się przemysł kosmiczny. W Austin jest druga Dolina Krzemowa. Także nie tylko kowboje, nie tylko prowincja - zauważył.

Mówiąc o Teksasie nie sposób nie wspomnieć o barbecue. - To bardzo ważna część kultury. Barbecue to nie grill. Grillowanie to dosyć szybkie pieczenie mięsa na kracie (grill) a barbecue to wielogodzinny proces pieczenia. Specjalnością Teksańczyków są żeberka i mostek wołowy - wyjaśnił podróżnik. Przez cały sezon letni w mniejszych miejscowościach w Teksasie odbywają się zawody w barbecue.

Polskie ślady w Teksasie

Potomkowie Polaków, którzy przywędrowali do Teksasu z Opolszczyzny, ze Strzelec Opolskich, w drugiej połowie XIX wieku żyją głównie w Banderze. - To druga najstarsza polska osada w Stanach Zjednoczonych, nazywana światową stolicą kowbojów. Do dziś mieszkańcy tego miasta na piwo jadą konno. Oczywiście nie wszyscy, ale zdarza się taki widok - podkreślił Artur Owczarski. 

Gość "Czterech pór roku" jest honorowym obywatelem Bandery. Jak do tego doszło? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Artur Owczarski (podróżnik)

Data emisji: 4.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Nowy Jork, Los Angeles, Filadelfia - śladami największych miast USA

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:48
Weronika Waldon spędziła rok w USA, co robiła, co zobaczyła - opowie w "Dajesz radę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie oblicza Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:00
– Lubię to, że Nowy Jork jest tak różnorodny. Na Brooklynie podczas jednego dnia możemy "odwiedzić" kilkanaście krajów, kilkanaście różnych społeczeństw. Przez tę różnorodność jest on chyba bardziej autentyczny od Manhattanu – ocenia Magda Muszyńska-Chafitz, licencjonowana przewodniczka po Nowym Jorku. 
rozwiń zwiń