Szczepionka na koronawirusa. Dlaczego do tej pory nie powstała?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:03
Firmy farmaceutyczne prześcigają się w komunikatach: nasza szczepionka będzie oparta o najnowocześniejsze metody, nasza nie będzie miała skutków ubocznych, naszej od razu będzie można wyprodukować miliony sztuk. A tymczasem zaraz minie rok od wybuchu pandemii a szczepionki nie ma.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

Posłuchaj
09:28 [ PR1]PR1 (mp3) 3 listopad 2020 11_20_41.mp3 Szczepionka na koronawirusa. Dlaczego do tej pory nie powstała? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski zwrócił uwagę, że praca nad szczepionką zwykle zajmuje ok. 10 lat. - Badania muszą trwać długo, bo szczepionka musi być skuteczna i bardzo bezpieczna. Tylko taka szczepionka zostanie wypuszczona na rynek - podkreślił i dodał, że nawet w przypadku tak potrzebnej szczepionki, jak ta na koronawirusa "nie będzie drogi na skróty".

Ekspert zauważył, że obecnie nad szczepionką na koronawirusa pracuje 190 firm. - 30 jest w I, II fazie. 10 jest w tej ostatniej, III fazie testowej. W III fazie porównuje się działanie szczepionki i placebo na określonej grupie badanych. Wszystko na to wskazuje, że dwie, może trzy, szczepionki będą już finiszować - wskazał.

Jedna to tzw. szczepionka wektorowa, czyli wykorzystująca fragmenty innych wirusów do wywołania odpowiedzi immunologicznej przeciwko danemu wirusowi. Ta konkretnie jest oparta na adenowirusie szympansa. - To szczepionka brytyjska, z Oksfordu. Według ostatnich informacji ona jest już w końcowym etapie III fazy, ma być już rejestrowana - powiedział dr Sutkowski.


. .

PAP/Maciej Zieliński


Inna to amerykańska tzw. szczepionka genetyczna, wykorzystująca fragmenty RNA wirusa. - W przypadku takich szczepionek wykorzystuje się pewną sekwencję wirusa, która ma wzbudzić odpowiedź immunologiczną - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. - Są jeszcze inne szczepionki - dodał i stwierdził, że pierwsze osoby mogą zostać zaszczepione na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 roku. - Oby tak było - podkreślił.


. 

PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz


"Są jeszcze znaki zapytania". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Koronawirus. Czy dezynfekować artykuły, które przynosimy ze sklepu?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:56
Co zrobić z owocami i warzywami? Czy wystarczy je umyć pod kranem? A jak zdezynfekować paczki z makaronem albo kartony z mlekiem? Jak długo wirus może przetrwać na szklanych butelkach? 
rozwiń zwiń