Szczepionka przeciwko grypie. 700 tysięcy dawek do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 08:00
W związku z pandemią koronawirusa, szczepionka przeciwko grypie cieszy się w tym roku wyjątkową popularnością. W polskich przychodniach i aptekach brakuje niestety preparatów, a sezon chorobowy dopiero się zaczyna. Jak podaje resort zdrowia, do końca miesiąca spodziewana jest dostawa pół miliona szczepionek, w grudniu kolejnych 200 tysięcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tong_stocker

- Zamówione jest więcej szczepionek niż było w poprzednich sezonach infekcyjnych, ale jest też bardzo duże zainteresowanie tą szczepionką - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Posłuchaj
02:00 PR1_MPLS 2020_11_05-10-20-27.mp3 Gdzie dostać szczepionkę na grypę? (Cztery pory roku/Jedynka)

czytaj więcej
szczepienie1200.jpg
Szczepionki przeciw grypie bez podatku. Oto projekt resortu finansów

- Transze określonych partii będą, z tego co mówi Ministerstwo, sukcesywnie się w hurtowniach i aptekach pojawiały. Pytać w przychodniach, pytać w aptekach - radzi lekarz.

Grupy ryzyka

- W tym roku są grupy osób z grup podwyższonego ryzyka, którym dedykowane są w ramach szczepień bezpłatnych szczepienia na grypę i należy dowiadywać się o to w swoich gminach i przychodniach - mówi w radiowej Jedynce Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Radzi by dowiadywać się także w aptekach. - Należy pamiętać, że kupując szczepionkę w aptece musimy mieć poczucie zapewnienia ciągu chłodniczego, czyli musimy przenieść szczepionkę z apteki do domu w opakowaniu chłodniczym - podkreśla rzecznik. 

Paragrypa?

Jak mówił wcześniej PAP dr Michał Sutkowski, na razie mamy do czynienia z paragrypą. - Szczyt zachorowań będzie w pierwszej dekadzie lutego - zaznaczył. Ocenił on także, że obecny spadek zachorowań na grypę wynika z mniejszej liczby interakcji społecznych.

Państwowy Zakład Higieny podał, że od 16 do 22 października 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 66 tys. 68 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tym samym okresie 2019 r. było to 112 tys. 264 zachorowania.


.

***

Jak poinformował niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski, do końca listopada spodziewana jest dostawa pół miliona szczepionek na grypę; w grudniu 200 tysięcy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Joanna Racewicz

Data emisji: 5.11.2020

Godzina emisji: 10.25

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

"Szczepionek przeciw grypie wystarczy dla wszystkich". Wiceminister zdrowia uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:56
- Jestem przekonany, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko grypie – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyraził nadzieję, że chęć szczepienia się nie jest słomianym zapałem.
rozwiń zwiń