Jak uzyskać skierowanie na test na koronowirusa?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:35
Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem i chcemy to potwierdzić poprzez test?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions/shutterstock.com

Posłuchaj
01:33 [ PR1]PR1 (mp3) 6 listopad 2020 10_21_40.mp3 Jak uzyskać skierowanie na test na koronowirusa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Skierowanie na test na koronawirusa wystawia lekarz. - Lekarz musi mieć silne podejrzenie zakażenia czy rozwijającej się choroby - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. 

- Muszą wystąpić przesłanki kliniczne i epidemiologiczne. One są analizowane przez lekarza. To jest badanie dodatkowe, więc powinno być pod jurysdykcją lekarską. Tu trzeba bardzo sensownie postępować, bo bardzo często mamy do czynienia z tym, że nie ma podstaw medycznych do tego, żeby zlecić test - wskazał ekspert. 


Dr Sutkowski zauważył, że niezwykle istotne jest, by test został wykonany w odpowiednim czasie. Pacjenci chcieliby mieć zlecony test jak najszybciej, ale w tej kwestii powinni posłuchać się lekarza, by jego wynik nie został zafałszowany.***

Tytuł audycji: Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć w ramach pasma Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 6.11.2020

Godzina emisji: 10.20

kk

Zobacz więcej na temat: koronawirus Roman Czejarek

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:11
Od 24 października 2020 r. osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z osobą, która miała kontakt z osobą zakażoną, nie są już automatycznie obejmowane kwarantanną, chyba że zostaną skierowane na test.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na koronawirusa. Dlaczego do tej pory nie powstała?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:03
Firmy farmaceutyczne prześcigają się w komunikatach: nasza szczepionka będzie oparta o najnowocześniejsze metody, nasza nie będzie miała skutków ubocznych, naszej od razu będzie można wyprodukować miliony sztuk. A tymczasem zaraz minie rok od wybuchu pandemii a szczepionki nie ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna. Co jeśli dziecko nie ma komputera?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 14:00
Od nieco ponad tygodnia wszyscy uczniowie klas od czwartej do ósmej szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich uczą się przez internet. Zdalna nauka ma obowiązywać co najmniej do 8 listopada. Co w sytuacji kiedy uczeń nie posiada w domu komputera, a rodziców nie stać na to, aby mu go kupić?
rozwiń zwiń