Ostrożność w sieci. Jak nie dać się oszukać podczas zakupów online?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 17:20
W dobie pandemii koronawirusa coraz częściej decydujemy się na zakupy przez internet. Zdarza się jednak, że oszuści próbują wyłudzić dostęp do naszych kont bankowych i w tym celu wysyłają do nas SMS-y lub maile, podszywając się pod banki. Co możemy zrobić, żeby nie paść ofiarą naciągaczy?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
06:25 PR1_MPLS 2020_11_09-11-21-00.mp3 Oszuści próbują wyłudzić dostęp do naszych kont bankowych (Jedynka/Cztery pory roku)

Schemat oszustwa zazwyczaj jest ten sam. Otrzymujemy powiadomienie, że bank rzekomo chce zweryfikować pewne informacje lub coś zmienić na stronie i prosi nas o kliknięcie w link lub zatwierdzenia SMS-a. - Bardzo często po drugiej stronie odbiorcą nie jest bank, tylko osoba, która chce od nas wyłudzić pieniądze (…). Zachowanie czujności jest bardzo ważnym elementem. Pamiętajmy, że banki nigdy nie proszą nas o potwierdzenie swojego loginu czy podawanie PIN-u - mówi Mariola Więckowska, ekspertka zajmująca się ochroną danych osobowych w LexDigital.

sąsiedzi free 1200.jpg
Jak sąsiad z sąsiadem. Internet ociepla nasze relacje?

- Jeżeli nie robimy żadnych transakcji, nie spodziewamy się takiego SMS-a czy maila, zachęcam do przekazania informacji do banku - twierdzi gość Jedynki.

Trzeba być czujnym

Czujność w internecie jest bardzo ważna, ponieważ z każdym rokiem wykonujemy coraz więcej transakcji elektronicznych. Jeszcze chętniej korzystamy z nich podczas pandemii koronawirusa. W związku z tym systematycznie zwiększa się również liczba ataków hakerskich.

- Jeżeli przekazujemy informacje z kart czy dotyczące naszych kont bankowych, starajmy się korzystać z takich platform, które są znane - tłumaczy Mariola Więckowska.

Ekspert Jedynki wskazuje, że warto też zwracać uwagę, czy na stronie znajdują się dane firmy, jak również czy zawiera ona certyfikat bezpieczeństwa. Poza tym należy dokładnie sprawdzać, czy wpisujemy dokładny adres strony, aby nie paść ofiarą oszustów podszywających się np. pod witrynę banku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Mariola Więckowska (ekspertka zajmująca się ochroną danych osobowych w LexDigital)

Data emisji: 9.11.2020

Godzina emisji: 11.21

DS

Czytaj także

Jak uzyskać skierowanie na test na koronowirusa?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:35
Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem i chcemy to potwierdzić poprzez test?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka w zakażeniu COVID-19. Czy daje się ją zbić?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:50
Gorączka jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Choć występuje stosunkowo często, nie pojawia się zawsze. Czy to prawda, że jeśli jednak pojawi się podwyższona temperatura, to ciężko ją znormalizować?
rozwiń zwiń