Największy zabójca wśród nowotworów złośliwych – rak płuca

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:30
Co 20 minut ktoś w Polsce umiera na raka płuca. Nowotwór ten najczęściej dotyka (obecnych i byłych) palaczy.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock

Posłuchaj
15:01 [ PR1]PR1 (mp3) 12 listopad 2020 09_20_26.mp3 Największy zabójca wśród nowotworów złośliwych - rak płuca (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Ryzyko przypisane do palenia jest bardzo wysokie - u mężczyzn wynosi 96 proc. To oznacza, że wśród tych, którzy chorują na nowotwór płuca 96 proc. to są palacze tytoniu. Rak płuca to pierwszy zabójca mężczyzn - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym przy Narodowym Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

1200_lekarz_shutterstock.jpg
"Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

- U kobiet wprawdzie to ryzyko jest nieco niższe, wynosi powyżej 70 proc., ale w ich przypadku rak płuca, od ponad 10 lat, też jest już najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową. Kobiety słabo rzucają palenie stąd jest ten niekorzystny bardzo trend - wyjaśniła specjalistka.

Nie ma bezpiecznej dawki dymu tytoniowego

Jakie są główne objawy choroby? Co powinno nas zaniepokoić? - Z nowotworami jest tak, że największe znaczenie ma czas. Niezwykle istotne jest wykrycie nowotworu na takim etapie, na którym można go jeszcze wyciąć - zaznaczyła dr Cedzyńska.

- W przypadku nowotworu płuca, i generalnie tkanek miękkich narządów, długo nie ma objawów. Kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej czy krwioplucie pojawiają się na bardzo późnym etapie choroby. Ten nowotwór też się bardzo trudno leczy, stąd taka wysoka liczba zgonów. Dlatego nie ma lepszej profilaktyki raka płuca niż niezaczynanie palenia lub rzucenie palenia - podkreśliła gość radiowej Jedynki.

Czytaj także:

- Ryzyko zachorowania wiąże się z tzw. paczkolatami (ile paczek papierosów wypaliliśmy przez ile lat), które mamy za sobą. Im dłużej jesteśmy narażeni, im wyższa dawka, tym większe ryzyko. Ten nowotwór, na ogół, nie pojawia się po roku palenia, ale krótki czas ekspozycji nie zwalnia nas z ryzyka - zwróciła uwagę specjalistka.

W dymie tytoniowym jest 7 tys. związków chemicznych, aż 70 jest rakotwórczych. Dym tytoniowy jest kancerogenem najwyższej kategorii, który ma bezsprzecznie udowodnione działanie rakotwórcze. Nie ma bezpiecznej dawki dymu tytoniowego.

Również wdychanie biernie dymu papierosowego ma znaczenie dla naszego zdrowia. - Zwiększa się wówczas ryzyko zapadnięcia na wiele chorób. Parę lat temu policzono, że w Polsce dwa tysiące osób rocznie umiera z powodu chorób odtytoniowych chociaż sami nie palą - powiedział dr Cedzyńska.

Dobra wiadomość jest taka, że epidemiolodzy policzyli, że jak się rzuci palenie do 35. roku życia, to ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych jest takie samo, jak u osób niepalących. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której zastanawialiśmy się, czy ostrzeżenia zamieszczane na paczkach papierosów działają, czy nie.

. 

PAP/Maria Samczuk

***

Audycja została zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia - rak płuca. Profil: Ministerstwo Zdrowia

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: dr Magdalena Cedzyńska (Narodowe Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Poradnia Pomocy Palącym)

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Chorób reumatycznych można uniknąć. W jaki sposób?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:05
- Pierwszymi symptomami reumatyzmu mogą być przeziębienie, spadek apetytu bądź osłabienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia fizjoterapeuta Szymon Gosiewski. Jak rozpoznać, czy bóle, które odczuwamy, spowodowane są reumatyzmem i jak go uniknąć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieprzyk czy czerniak? Jak rozpoznać ten groźny nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:10
Każdy ma na skórze od kilku do nawet kilkuset pieprzyków i znamion. Jedni je lubią, inni nie, ale to nie wymiar estetyczny jest tutaj najważniejszy. Należy przede wszystkim oceniać je także pod kątem zdrowotnym. Co powinno nas szczególnie zaniepokoić? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczna polipragmazja. A ty, ile leków przyjmujesz?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:22
Ponad 30 proc. Polaków powyżej 65 lat zażywa zbyt wiele leków równocześnie, co zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i interakcji – ostrzega Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem nie dotyczy jednak tylko seniorów. Na co należy zwrócić uwagę, stosując jednocześnie wiele różnych leków? Jak przyjmować leki i jak je przechowywać? Jak nie narażać zdrowia na negatywne interakcje leków z suplementami, z żywnością czy ziołami? 
rozwiń zwiń