Koronawirus w Polsce. Jak prawidłowo zakładać, zdejmować i gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:18
Jak podkreślają wirusolodzy, mimo tego, że żadna maseczka nie zagwarantuje bezpieczeństwa w 100 procentach, jej brak bardzo zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. Szczególnie teraz, kiedy wirus jest wśród ludzi powszechny. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/goffkein.pro

czytaj więcej
koronawirus 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Jak długo osoba chora zaraża?

Jak prawidłowo założyć maseczkę?

- Bezpiecznie - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w "Czterech porach roku" prezes warszawskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. - Przed założeniem maseczki należy umyć ręce. Najlepiej zakładać tak, żeby tej przedniej części nie dotknąć. Jeżeli to jest maseczka chirurgiczna, to musi być ufiksowany nos, czyli zakładamy drucikiem do góry, żeby drucik mógł ufiksować strukturę maseczki - wyjaśnia lekarz. - Jeżeli to jest inna maseczka to też należy pamiętać o tym, żeby nie dotykać przedniej powierzchni - dodaje.

A jak zdejmować?

- Pamiętajmy, że zdejmując maseczkę, powinniśmy zdezynfekować ręce żelem dezynfekcyjnym, więc dobrze byłoby mieć go w samochodzie, torebce czy kieszeni - mówi z kolei specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, dr Piotr Gryglas. - Ręce należy zwilżyć tym żelem i wtedy bardzo ostrożnie, dotykając tylko tych troczków od maseczki, należy ją zdjąć - tłumaczy. 

Posłuchaj
02:29 PR1_MPLS 2020_11_10-10-22-34.mp3 Jak nosić maseczkę? (Cztery pory roku/Jedynka)

Jak zaznacza gość Jedynki, maseczkę jednorazową należy wymieniać wtedy, kiedy robi się wilgotna z przodu. - Wówczas nie zabezpieczy nas już w taki sposób jak maseczka sucha. Zwykle to jest w okolicy godziny - podkreśla.

czytaj więcej
koronawirus test 1200 free
Jak uzyskać skierowanie na test na koronowirusa?

Gdzie wyrzucić maseczkę?

- Najlepiej maseczki gromadzić w jednym miejscu, w worku foliowym, i wystawiać do utylizacji w altankach śmietnikowych w ten sposób, żeby one były oddzielnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski. - Innej możliwości nie ma. Tylko nieliczni, jak pracownicy podmiotów leczniczych, są w uprzywilejowanej sytuacji, bo oni to grupują w określonych miejscach i utylizują w zgodzie z przepisami - dodaje. 

Czytaj też:


.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 10.11.2020

Godzina emisji: 10.22

kh

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie szybki test dla niezmotoryzowanych?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 12:40
Szybko i bezpiecznie test na obecność koronawirusa można zrobić w punktach drive-thru, do których codziennie ustawiają się kolejki samochodów. A co mają zrobić osoby, które są niezmotoryzowane?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka w zakażeniu COVID-19. Czy daje się ją zbić?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:50
Gorączka jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem. Choć występuje stosunkowo często, nie pojawia się zawsze. Czy to prawda, że jeśli jednak pojawi się podwyższona temperatura, to ciężko ją znormalizować?
rozwiń zwiń