Koronawirus a cukrzyca. Co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 16:50
Niektóre choroby współistniejące wpływają na cięższy przebieg COVID-19. Do grupy osób tzw. zwiększonego ryzyka jeśli chodzi o przebieg koronawirusa należą m.in pacjenci chorujący na cukrzycę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

- Trudno jest przewidzieć przebieg zakażenia u jakiegokolwiek pacjenta. Oczywiście u osób, które są obciążone innymi przewlekłymi jednostkami chorobowymi istnieje większe ryzyko rozwoju ciężkiej postaci rozwoju COVOD-19 - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Posłuchaj
02:24 PR1_MPLS 2020_11_11-15-37-57.mp3 Cukrzyca a koronawirus ("Koronawirus - co musisz wiedzieć"/Jedynka)

Czytaj też
cukrzyca choroba curzycowa cukrzyk 1200.jpg
Czy czeka nas przełom w leczeniu cukrzycy? Polscy naukowcy bliscy sukcesu

- Wśród pacjentów obciążonych innymi jednostkami chorobowymi, którzy chorują ciężej należy wymienić tych, u których stwierdza się choroby układu sercowo-naczyniowego, czyli krótko mówiąc choroby układu krążenia i to jest pierwsze miejsce. Drugie to choroby układu oddechowego, głównie POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc i trzecie miejsce niestety zajmuje cukrzyca - wyjaśnia lekarz.

Czytaj też:

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska mówi, że cukrzyca to choroba ogólnoustrojowa. - Jest to oczywiście problem zdrowotny wywodzący się z trzustki, ale ze względu na zaburzenia metaboliczne w gospodarce węglowodanowej dotyka w zasadzie każdego narządu, ponieważ każdy narząd jest obficie ukrwiony, a zmiany, które rozwijają się w przebiegu cukrzycy dotyczą szczególnie maleńkich naczyń - wyjaśnia. 


.

- U pacjenta z cukrzycą, u którego dojdzie do zakażenia COVID-19 przebieg zależy od wielu czynników: wieku, wykonywanej pracy w sensie obciążeń psychicznych i fizycznych, regularności leczenia, kontroli diabetologicznych - wylicza doktor. - Tutaj na pewno zawsze należy zachować wyjątkową ostrożność, żeby nie doszło do zakażenia, ale przebieg infekcji niekoniecznie musi być ciężki. Niestety u pacjentów z cukrzycą znacznie łatwiej rozwija się zakażenie bakteryjne, które może komplikować przebieg zakażenia SARS-COV2 - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Daniel Wydrych

Data emisji: 11.11.2020 

Godzina emisji: 15.37

kh

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 11:39
Izolacja i kwarantanna to strategie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych. Czym się różnią?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z najszybszych i najbardziej czułych. Polski test na SARS-CoV-2 już dostępny na rynku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:00
Pierwszy polski test genetyczny na SARS-CoV-2, opracowany przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępny na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.
rozwiń zwiń