ABC postępowania przy zakażeniu koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 13:20
Osoby zakażone koronawirusem zwykle mają wysoką gorączkę, kaszel i duszności. Tracą również węch lub smak. Rzadziej cierpią z powodu bólu mięśni i głowy, męczy je biegunka, dostają wysypki. Jeśli zaobserwujesz u sobie takie objawy... No właśnie, co wtedy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/shutterstock.com

Posłuchaj
02:33 [ PR1]PR1 (mp3) 12 listopad 2020 10_20_14.mp3 ABC postępowania przy zakażeniu koronawirusem - tłumaczą dr Michał Sutkowski i dr Piotr Gryglas (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jeśli twoje objawy są typowe dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - TUTAJ można wykonać test oceny ryzyka online - skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) za pośrednictwem teleporady. Rejestr placówek POZ znajdziesz TUTAJ.

Jeżeli masz duszności lub kłopoty z oddychaniem - zadzwoń niezwłocznie na numer 112 lub 999, aby uzyskać pomoc medyczną. Koniecznie powiedz, że prawdopodobnie masz Covid-19.


"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Skierowanie na test

Jeśli masz objawy, które kwalifikują cię do testu na koronawirusa - ZASADY ZLECANIA TESTÓW - lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wystawi ci skierowanie na test. Test można wykonać w MOBILNYM PUNKCIE POBRAŃ WYMAZU.

Na badanie zabierz ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer podawałeś osobie wystawiającej skierowanie na badanie).

Minimum dwie godziny przed badaniem: nie spożywaj posiłków, nie pij, nie żuj gumy, nie płucz jamy ustnej i nosa, nie myj zębów, nie przyjmuj leków i nie pal papierosów.Wyniki testu

Informację o wyniku testu znajdziesz na INTERNETOWYM KONCIE PACJENTA (IKP). Jeśli wynik testu będzie pozytywny, lekarz rodzinny poinformuje cię o tym. Otrzymasz również informację o dalszej formie leczenia. Może to być: skierowanie do szpitala, rozpoczęcie izolacji w izolatorium (w izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, gdyż narażałyby w ten sposób na zakażenie koronawirusem najbliższych), rozpoczęcie izolacji domowej.Izolacja w domu w przypadku pacjenta bez objawów trwa 10 dni. Nie musisz uzyskiwać elektronicznego zwolnienia lekarskiego (eZLA). Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) posiada dostęp do danych w systemie i udostępni je twojemu pracodawcy. Na tej podstawie zostanie ci wypłacone należne świadczenie.***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:11
Od 24 października 2020 r. osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z osobą, która miała kontakt z osobą zakażoną, nie są już automatycznie obejmowane kwarantanną, chyba że zostaną skierowane na test.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bardzo wiarygodne są testy na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 12:46
Dlaczego testy na koronawirusa dają czasami różne wyniki - pozytywny, a za chwilę negatywny lub odwrotnie. Z jakiego powodu wynik niektórych testów jest nierozstrzygający?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Jak prawidłowo zakładać, zdejmować i gdzie wyrzucić maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:18
Jak podkreślają wirusolodzy, mimo tego, że żadna maseczka nie zagwarantuje bezpieczeństwa w 100 procentach, jej brak bardzo zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. Szczególnie teraz, kiedy wirus jest wśród ludzi powszechny. 
rozwiń zwiń