Czy wirus przenosi się na papierze?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 12:41
W dobie elektronizacji otoczenia mamy coraz mniej okazji do obcowania z papierem. Ale nadal otrzymujemy papierową pocztę, czytamy (mamy nadzieję) papierową prasę, a w supermarketach dostajemy papierowe ulotki reklamowe. Co zrobić, żeby nie zakazić się, jeśli wcześniej papierowe przedmioty dotykał ktoś, kto jest zakażony koronawirusem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrys/Pixabay

maseczka FREE 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Jak prawidłowo zakładać, zdejmować i gdzie wyrzucić maseczkę?

Prof. Andrzej Gładysz, specjalista chorób zakaźnych, przyznaje, że koronawirus potrafi utrzymać się na papierze od kilkunastu godzin nawet do kilku dni. - Niezastosowanie higieny osobistej, niemycie rąk może stać się źródłem przeniesienia wirusa - mówi lekarz. Zwraca uwagę, że jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli ktoś ma nawyk, że czytając np. gazetę ślini palec lub dotyka oczu. Czynności te mogą ułatwić przeniesienie wirusa na śluzówki

Posłuchaj
02:01 koronawirus 16-11-2020.mp3 Koronawirus na papierze (Cztery pory roku/Jedynka)

Specjalista radzi, że jeśli mamy do czynienia z przesyłkami, które mogą poczekać, to warto im zrobić swego rodzaju kwarantannę, a potem odkazić. - A po przejrzeniu korespondencji czy prasy zawsze warto umyć ręce - zauważa. Jego zdaniem, to najkorzystniejsza forma zabezpieczenie się przed przeniesieniem wirusów różnych, a koronawirusa szczególnie - mówi.


Dokładne mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed koronawirusem. Dokładne mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed koronawirusem.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 16.11.2020 

Godzina emisji: 10.22

ag

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Mandaty za brak maseczek

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:30
Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju ponad 840 osób, nałożyli mandaty na ponad 3190 osób, a w ponad 570 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamaskowani okularnicy. Co zrobić, by okulary nie parowały?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:12
W całym kraju - w związku z pandemią koronawirusa - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, wewnątrz budynków użyteczności publicznej i w środkach transportu. To wyzwanie dla okularników. Jak nosić maseczkę, by nie parowały okulary? Odpowiedzi na to pytanie poszukał Rafał Regulski.
rozwiń zwiń