"Mała książka – wielki człowiek". Dlaczego warto czytać dzieciom od urodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:27
Kampania społeczna Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek" przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ESB Professional

Czytaj też
czytanie 1200.jpg
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. "Inwestycja w przyszłość dziecka"

Jak mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, akcja trwa od 2017 roku i skierowana jest do dzieci, które dopiero przyszły na świat, do przedszkolaków oraz - od tego roku - także do pierwszoklasistów. 

Instytut Książki/Kampania "Mała książka - wielki człowiek"

Ambasadorka akcji, aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska zdradza, że akurat w 2017 roku, kiedy akcja startowała, ona sama pierwszy raz została mamą. - Od początku wiedziałam, jak bardzo książka jest ważna. U nas czytanie zaczęło się, kiedy synek był jeszcze w moim brzuszku. Kiedy się urodził, gdy czytaliśmy te same teksty i bardzo żywo na nie reagował - mówi. 

Posłuchaj
09:09 PR1_MPLS 2020_11_16-11-16-23.mp3 Dlaczego warto czytać dzieciom od pierwszych dni życia? (Cztery pory roku/Jedynka)

czytaj więcej
kobieta książka design ciąża 1200.jpg
Postaw na prawidłowy rozwój dziecka. Czytaj nawet w ciąży

- Jestem pod wielkim wrażeniem jak dzięki czytaniu rozwija się wyobraźnia dziecka. Jak szybko syn zaczął mówić. Ile jest pożytku z czytania. Oprócz tego spędzamy wspaniale czas, możemy się poprzytulać. Same korzyści - wylicza Marta Żmuda-Trzebiatowska.

***

Kampania społeczna "Mała książka – wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Goście: Marta Żmuda Trzebiatowska (aktorka, ambasadorka akcji  "Mała książka – wielki człowiek"), Dariusz Jaworski (dyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 11.19

kh

Czytaj także

Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:27
Dlaczego należy czytać dziecku 20 minut dziennie i nie denerwować się, że za każdym razem jest to ta sama książka? W audycji "Cztery pory roku" m.in. na to pytanie odpowiada Bianca-Beata Kotoro - psychoterapeutka i psycholog społeczny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postaw na prawidłowy rozwój dziecka. Czytaj nawet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 19:07
- Czytanie książek jest jedną z nielicznych rzeczy, które można robić wspólnie i która zawsze czymś zaowocuje - mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania. Dlaczego do czytania dziecku należy przygotowywać się już podczas… ciąży?
rozwiń zwiń