Rekordy Guinnessa. Co trzeba zrobić, żeby je pobić?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:00
- Ranga rekordów bardzo rozrosła się. Już nie chodzi tylko o to, żeby być najlepszym na świecie, ale żeby jednoczyć się czy spróbować coś razem osiągnąć - mówi Monika Skinder z Biura Rekordów Guinnessa. Właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Bicia Rekordów. A czy rekord można ustanowić w praktycznie każdej dziedzinie?
Próba bicia rekordu w żonglowaniu piłkami (Węgry)
Próba bicia rekordu w żonglowaniu piłkami (Węgry)Foto: muzsy/shuttestock

Posłuchaj
04:51 PR1_MPLS 2020_11_18-10-16-08.mp3 Rekordy Guinnessa - tylko dla zabawy? (Jedynka/Cztery pory roku)

W księdze rekordów Guinnessa, która wydawana jest od 1955 roku, ciekawych osiągnięć nie brakuje. Między innymi Ted Hastings z Kanady założył na siebie jednocześnie najwięcej koszulek, tj. aż 260 t-shirtów. Z kolei najdłuższy królik na świecie mierzył 129 centymetrów, a rekord w pchaniu samochodu na odległość wyniósł ponad 106 kilometrów. Wśród rekordzistów nie brakuje również Polaków.

sen 1200 free
Co zrobić, gdy się obudzimy w nocy? Absolutnie nie leżeć dalej w łóżku

- Ostatnio pan Tomasz Ołdziejewski, który jest polskim bursztynnikiem ustanowił rekord Guinnessa na największą rzeźbę z bursztynu. Ta rzeźba była repliką Titanica. Była ona skalowalna 1:1, czyli każdy wymiar na przykład komina czy kadłuba miał takie same proporcje jak oryginalny Titanic. Wszystko zostało wykonane z bursztynu. Rzeźba miała ponad 1,5 metra długości - przekazuje Monika Skinder.

Guinness decyduje

Czy rekord Guinnessa można pobić w absolutnie każdej dziedzinie? - Każdy pomysł można zgłosić, natomiast to do Guinnessa należy ostateczna decyzja. Może ją zaakceptować od razu, może lekko zmodyfikować, a może też niestety odrzucić, chociaż zdarza się to rzadko - wyjaśnia Monika Skinder.

Akcje charytatywne

W ostatnich latach rekordy Guinnessa to już nie tylko dobra zabawa, ale też inicjatywy związane z pomocą dla innych osób. - Z czasem zaczęło to ewaluować. Coraz więcej osób zaczęło bić rekordy nie tylko takie dziwaczne czy śmieszne, ale też połączone na przykład z akcjami charytatywnymi - twierdzi Monika Skinder.

Jednym z takich rekordów było wydarzenie z 1 maja, kiedy gitarzyści zagrali jednocześnie na 7998 gitarach piosenkę „Hey Joe”. Z powodu pandemii bicie tego rekordu odbyło się online. W trakcie akcji przeprowadzono również zbiórkę na rzecz podopiecznych jednej z fundacji.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 10.16

DS

Czytaj także

30-latkowie na czterech łapach. Kocie rekordy w długości życia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 15:27
Creme Puff urodziła się 3 sierpnia 1967 roku, zdechła 6 sierpnia 2005 roku. Wkrótce minie więc 15 lat od pożegnania najdłużej żyjącego kota świata. Rekordzistka nie była jednak jedynym kotem, który swoje dziewięć żyć spędził na ziemi dużo dłużej niż jego przeciętni krewni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księga Rekordów Guinnessa - wykaz niezwykłych osiągnięć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:45
Zna ją każdy fan ciekawostek. Księga Rekordów Guinnessa już od 66 lat informuje o niecodziennych rekordach ustanawianych przez ludzi, ale jej korzenie sięgają znacznie odleglejszych wydarzeń.
rozwiń zwiń