Nowy Sącz stolicą polskiego street artu. Powstają tam wyjątkowe murale

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:50
W Nowym Sączu sztuka właśnie wychodzi na ulice. Na ścianach sześciu budynków powstają niepowtarzalne murale. - Pierwszą i podstawową ideą jest zaprezentowanie sądeczanom i turystom twórczości artystów street artowych - mówi Mariusz Brodowski, znany jako Mgr Mors. Na czym dokładnie polega Uliczny Plener Artystyczny "Siew"?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: View Apart/shutterstock

Posłuchaj
03:20 PR1_MPLS 2020_11_19-10-16-59.mp3 W Nowym Sączu powstają nowe murale (Jedynka/Cztery pory roku)

Sześciu wybitnych artystów street artu z różnych stron Polski przyjechało do Nowego Sącza, żeby stworzyć swoje prace w ramach pierwszej edycji ulicznego pleneru. Celem tej akcji jest ułatwienie obcowania ze sztuką w czasach pandemii koronawirusa. Prace nawiązują do jubileuszy obchodzonych w tym roku przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół, czyli 110. urodzin tamtejszego kina, 45-lecia MCK Sokół i 10. urodzin Galerii Sztyki Współczesnej BWA Sokół, jak również do popularnego festiwalu "Święto Dzieci Gór".

Jerzy Antczak PAP 1200.jpg
Jerzy Antczak: w życiu wszystko jest możliwe

- Założenie było takie, aby wybrać artystów jak najbardziej zróżnicowanych pod względem styli i sposobu patrzenia oraz wyrażania siebie. Tak, żeby te murale były bardzo zróżnicowane i żeby ten język malarski był odmienny. Są to wybitni artyści, którzy zajmują się profesjonalnie malowaniem murali - wyjaśnia Mariusz Brodowski, artysta plastyk i koordynator projektu.

Co oni tam malują?

Przechodzący obok mieszkańcy chętnie przyglądają się pracom artystów. Efekty ich starań stają się już widoczne.

- To jest takie luźne nawiązanie do "Święta Dzieci Gór". Przedstawia dziewczynkę w trochę surrealistycznym sosie, która przyszła na święto w towarzystwie niedźwiedzia, ptaszka i latających ryb. Jest tu dużo moich elementów, którym posługuję się na co dzień jako malarz, np. Saturn na czubku czapki dziewczynki - opowiada Jan Raspazjan.

Z kolei Paweł Swanski przygotowuje mural na kładce nad rzeką Kamienica. - To jest bardzo nietypowa forma. Pojawiają się tutaj plony, które utrzymują ten mini-most. Pokrywam go formą dość abstrakcyjną. Można w niej rozpoznać motywy roślinne i zwierzęce. Skupiam się na tym, że natura zabiera i daje życie - dodaje.

Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 10.16

DS

Czytaj także

Danuta Szaflarska chciała być lekarzem, a została aktorką

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:05
Przypadające 6 lutego 105-te urodziny Danuty Szaflarskiej (1915-2017) są hucznie obchodzone w Piwnicznej, mieście w województwie małopolskim. Tam wielbiciele aktorki świętują i wspominają jej talent. Dlaczego w Piwnicznej? Bo Danuta Szaflarska urodziła się we wsi Kosarzyska, która obecnie jest już dzielnicą Piwnicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna. Co zrobić, by dzieci nie spędzały całego dnia przed komputerem?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 10:42
W związku z pandemią koronawirusa szkoły przeszły na nauczanie zdalne. Oznacza to, że uczniowie spędzają dużo więcej czasu przed komputerem. Co zrobić, by nie "przykleiły się" do ekranu na cały dzień?
rozwiń zwiń