Ważymy coraz mniej, a wyglądamy tak samo. Problem z odchudzaniem?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:50
Kiedy odchudzamy się, często przechodzimy na specjalne diety, biegamy, chodzimy na siłownię i staramy się jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy. Często jednak nie widać po naszej sylwetce, że straciliśmy na wadze. Czym to jest spowodowane?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Prostock-studio/shutterstock

Posłuchaj
14:58 PR1_MPLS 2020_11_20-09-09-05.mp3 Jak odchudzać się z głową? (Jedynka/Cztery pory roku)

- Wynika to z wyjściowej wagi. Jeżeli ktoś ma otyłość i waży powiedzmy 100 kg, a schudnie 5 kg, to nie będzie tego widać, ponieważ procentowo jest to bardzo niewielki odsetek. Jeżeli jednak dziewczyna ważąca 55 kg, schudnie do 50 kg, będziemy zastanawiali się, ile ona schudła i czy dodatkowo nie jest chora - wyjaśnia dr Anna Plucik-Mrożek, internistka i specjalistka od fitnessu medycznego.

sen 1200 free
Co zrobić, gdy się obudzimy w nocy? Absolutnie nie leżeć dalej w łóżku

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że od czasu pandemii coraz więcej osób ma problemy z odpowiednim odżywaniem, przez albo tyje albo za bardzo chudnie. Niemniej większość z nich boryka się ze wzrostem wagi.


Źródło: Healthy Omnomnon/Największe błędy, przez które nie chudniesz

Rozsądne odchudzanie

Kiedy zdecydujemy się na odchudzanie, warto to robić z głową. - Jeżeli zrobimy to za szybko, przede wszystkim będziemy mieli natychmiast efekt jo-jo. Nie jest to też korzystne dla zdrowia. Powinniśmy w pierwszej kolejności powiedzieć sobie, że zmieniamy nasze życie i tę zmianę nawyków utrzymywać do końca życia - twierdzi dr Anna Plucik-Mrożek.

- Niektórzy chcą schudnąc 5 kg w tydzień albo w miesiąc, a najlepsza utrata masy ciała w ciągu tygodnia to od 0,5 kg do 1 kg. Wszystko zależy od wyjściowej masy ciała, ponieważ jeśli ktoś ma bardzo dużą otyłość, będzie mu łatwiej schudnąć 1 kg w ciągu tygodnia. Jeśli ktoś ma jednak tylko nadwagę, rekomendowałabym raczej 0,5 kg na tydzień - dodaje.

Według przeprowadzonych badań około 45 proc. Polaków odchudza się dla zdrowia, natomiast około 55 proc. jako jeden z głównych powodów wymienia piękny wygląd. - Motywacja dla zdrowia jest bardzo ważna, ponieważ zaczęliśmy żyć trochę krócej. Od kilku lat w Polsce mamy trend, że nie rośnie nam średnia długość życia, a wręcz zaczyna powoli spadać - słyszymy.

Co trzeba robić, żeby schudnąć?

O swoich doświadczeniach związanych z odchudzaniem opowiedziała słuchaczka radiowej Jedynki. Pani Nika przez około 2 miesiące zrzuciła 7 kg. Jak przyznaje, zrobiła to dla siebie, żeby lepiej wyglądać.

- Zaczęłam zwracać uwagę na to, co jem i jak jem. Starałam się jeść posiłki regularnie. Zamieniłam rzeczy trochę mniej zdrowe na takie, które są bardziej zdrowe i mają więcej wartości odżywczych - wylicza p. Nika.

Nasza słuchaczka starała się również ćwiczyć. Motywacją były dla niej także miłe słowa znajomych i partnera. - Mój partner uważał, że wyglądam korzystniej. Dopingował mnie w tym, żebym schudła. Jeżeli ktoś widzi, że są jakieś efekty, wtedy człowiek czuje się lepiej i widzi, że faktycznie warto się odchudzać - dodaje.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Anna Plucik-Mrożek (internistka, specjalistka od fitnessu medycznego)

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Zobacz więcej na temat: Roman Czejarek zdrowie dieta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cukier już nie krzepi? Uważaj, co jesz i pijesz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:15
Coraz więcej produktów spożywczych, mimo że nawet tego nie podejrzewamy, zawiera w swoim składzie cukier. Parówki czy jogurty to tylko niektóre z nich. - Smak przygotowany jest tak, żebyśmy to kupowali - potwierdza Marta Pawłowska z Narodowego Funduszu Zdrowia. A co na to Melchior Wańkowicz, który twierdził, że "cukier krzepi"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna. Co jeśli dziecko nie ma komputera?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 14:00
Od nieco ponad tygodnia wszyscy uczniowie klas od czwartej do ósmej szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich uczą się przez internet. Zdalna nauka ma obowiązywać co najmniej do 8 listopada. Co w sytuacji kiedy uczeń nie posiada w domu komputera, a rodziców nie stać na to, aby mu go kupić?
rozwiń zwiń