Czy ozdrowieńców trzeba szczepić przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:26
Już wkrótce dostępny będzie produkt, na który czekamy od początku pandemii, czyli szczepionka na koronawirusa. I rodzi się pytanie, czy powinno się szczepić osoby, które przechorowały COVID-19? Może poddać takie osoby testowi na obecność przeciwciał i od tego uzależnić szczepienie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tong_stocker

Horban 1200.jpg
Główny doradca ds. COVID-19: szczepionka będzie wybierana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności

Wirusolog, dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie zgadza się z takim tokiem myślenia. Zwraca uwagę, że przed żadnymi szczepieniami nie zleca się badań na obecność przeciwciał.


Posłuchaj
02:15 Koronawirus 20-11-2020.mp3 Czy ozdrowieńców szczepić przeciwko COVID-19? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


. .

- Zaszczepienie osoby, która przechorowała jakąś chorobę niczym nie grozi - wyjaśnia lekarz. Podkreśla, że wcześniejsze testy na przeciwciała byłyby działaniami kłopotliwymi, kosztownymi, opóźniający samo szczepienie, a nic niewnoszącymi. - Jeżeli zaszczepimy osobę, która miała kontakt z wirusem, to jej odporność trochę się wzmocni, ale w żaden sposób nie jest to szkodliwe - przekonuje.


Dr Ernest Kuchar zapewnia, że szczepionek nie zabraknie, bo ich produkcji podjęły się znaczące koncerny farmaceutyczne. Jego zdaniem, wąskim gardłem będzie sam proces szczepień.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Przygotowała: Klaudia Porębska

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 10.23

ag

Czytaj także

UE kupi szczepionki na koronawirusa od trzech firm. Przeznaczy na to ponad 10 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 15:00
Unia Europejska ma przeznaczyć ponad 10 miliardów dolarów na setki milionów dawek szczepionek na koronawirusa opracowanych przez trzye firmy - Pfizer, BioNTech i CureVac, poinformowała agencja Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski przewożony do szpitala w Warszawie. Jest zakażony koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:15
- Zakażony koronawirusem były prezydent Bronisław Komorowski trafi do szpitala w Warszawie. Jego stan jest stabilny, do tej pory był hospitalizowany w Sejnach, obecnie przewożony jest karetką do stolicy - poinformowała szefowa biura b. prezydenta Anna Kulikowska.
rozwiń zwiń