Czy ozdrowieńców trzeba szczepić przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:26
Już wkrótce dostępny będzie produkt, na który czekamy od początku pandemii, czyli szczepionka na koronawirusa. I rodzi się pytanie, czy powinno się szczepić osoby, które przechorowały COVID-19? Może poddać takie osoby testowi na obecność przeciwciał i od tego uzależnić szczepienie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tong_stocker

Horban 1200.jpg
Główny doradca ds. COVID-19: szczepionka będzie wybierana pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności

Wirusolog, dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie zgadza się z takim tokiem myślenia. Zwraca uwagę, że przed żadnymi szczepieniami nie zleca się badań na obecność przeciwciał.


Posłuchaj
02:15 Koronawirus 20-11-2020.mp3 Czy ozdrowieńców szczepić przeciwko COVID-19? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


. .

- Zaszczepienie osoby, która przechorowała jakąś chorobę niczym nie grozi - wyjaśnia lekarz. Podkreśla, że wcześniejsze testy na przeciwciała byłyby działaniami kłopotliwymi, kosztownymi, opóźniający samo szczepienie, a nic niewnoszącymi. - Jeżeli zaszczepimy osobę, która miała kontakt z wirusem, to jej odporność trochę się wzmocni, ale w żaden sposób nie jest to szkodliwe - przekonuje.


Dr Ernest Kuchar zapewnia, że szczepionek nie zabraknie, bo ich produkcji podjęły się znaczące koncerny farmaceutyczne. Jego zdaniem, wąskim gardłem będzie sam proces szczepień.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Przygotowała: Klaudia Porębska

Data emisji: 20.11.2020

Godzina emisji: 10.23

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE kupi szczepionki na koronawirusa od trzech firm. Przeznaczy na to ponad 10 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 15:00
Unia Europejska ma przeznaczyć ponad 10 miliardów dolarów na setki milionów dawek szczepionek na koronawirusa opracowanych przez trzye firmy - Pfizer, BioNTech i CureVac, poinformowała agencja Reuters.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski przewożony do szpitala w Warszawie. Jest zakażony koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 16:15
- Zakażony koronawirusem były prezydent Bronisław Komorowski trafi do szpitala w Warszawie. Jego stan jest stabilny, do tej pory był hospitalizowany w Sejnach, obecnie przewożony jest karetką do stolicy - poinformowała szefowa biura b. prezydenta Anna Kulikowska.
rozwiń zwiń