Koronawirus w Polsce. Czy ozdrowieńcy muszą nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:30
Kto musi nosić maskę, a kto nie? Coraz więcej ozdrowieńców zastanawia się, czy może zrezygnować z maski, mając nadzieję, że sami ponownie się nie zarażą i zapominając o tym, że mogą nieświadomie zarażać innych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dusan Petkovic

czytaj więcej
maseczka 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Jak prawidłowo zakładać, zdejmować i gdzie wyrzucić maseczkę?

Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym mówi, że nie wiemy, jak długo ozdrowieniec wydala wirusa. 


.

- Z założenia wirusa się wydala przez 7-8 dni od pierwszych objawów, od momentu zakażenia. Jeżeli minęło te 7-8 dni to rzeczywiście człowiek nie jest zagrożeniem dla swojego otoczenia. Aczkolwiek są pacjenci, którzy mają dłuższy okres tego wydalania nawet do 3-4 tygodni albo jeszcze dłużej. Dlatego oni muszą nosić maseczki - dodaje. 

Posłuchaj
01:56 _PR1_AAC 2020_11_23-10-25-50.mp3 Czy ozdrowieńcy muszą nosić maseczki? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Wszystkie dane na ten temat, że zarażamy przez okres kilku dni od zakażenia, są danymi świeżymi. Dane dotyczące tego wirusa mamy dopiero od kilku miesięcy, więc ozdrowieńcom zaleca się jednak noszenie maseczki - podkreśla kardiolog Anna Szymańska i dodaje, że jest jeszcze drugi powód. - Zdarzają się powtórne przypadki zakażenia tym wirusem. Mamy takie doniesienia - zaznacza. 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Data emisji: 23.11.2020

Godzina emisji: 10.25

kh

Czytaj także

"Cudowna babcia". 99-letnia Hiszpanka pokonała koronawirusa w 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 21:13
"Cudowna babcia", "superbabcia Nina", "pogromczyni koronawirusa" - tak media nazywają 99-letnią Hiszpankę, która nie dość, że w sędziwym wieku pokonała COVID-19, to jeszcze przebyła tę chorobę w zaledwie siedem dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maseczka jest niezbędna. Ale jaka?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 16:30
Maseczka stała się nieodłącznym elementem naszej garderoby. Jednak maseczek jest bardzo wiele rodzajów: z różnych materiałów, w różnych kształtach, kolorach, cenach. Którą wybrać, aby była skuteczna? 
rozwiń zwiń