Chcę oddać osocze: jakie badanie muszę wykonać? Kto za nie zapłaci?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:40
Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich "ozdrowieńców" (osoby, które miały koronawirusa a obecnie są zdrowie) o oddanie osocza krwi, które zawiera przeciwciała, dzięki którym udaje się uzyskać lek dla ciężko chorych na COVID-19. Co trzeba wiedzieć zanim oddamy osocze?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Cryptographer/shutterstock.com

Posłuchaj
02:12 [ PR1]PR1 (mp3) 24 listopad 2020 10_20_28.mp3 Chcę oddać osocze: jakie badanie muszę wykonać? Kto za nie zapłaci? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- W pierwszej kolejności musimy mieć pewność, że byliśmy zakażeni wirusem SARS-CoV-2. Potwierdzenie należy uzyskać poprzez badanie PCR w kierunku tego wirusa. Na takie badanie kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Wówczas jest ono bezpłatne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia kardiolog Anna Szymańska.

- Wszystkie osoby, które przebyły infekcję wirusem SARS-CoV-2, która powoduje chorobę COVID-19, powinny wykonać badanie w kierunku obecności przeciwciał w klasie IgM, które mówią o ciągle toczącym się zakażeniu, i w klasie IgG, które mówią o tym, że infekcja została przebyta i nasz organizm prawidłowo zareagował produkcją przeciwciał - wskazała.

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

- Jeżeli osoba, która chce oddać osocze w trakcie choroby miała wykonany test RNA, który był pozytywny, albo test antygenowy, który był dodatni, to nie ma potrzeby dalszej diagnostyki. Jeżeli było rozpoznanie kliniczne, to znaczy lekarz przeprowadził wywiad albo zbadał i skierował na izolację - wystarczy to skierowanie - podkreśliła dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

A co w przypadku kiedy sami siebie "zdiagnozowaliśmy" i nie mamy potwierdzenia? - Wówczas musimy wykonać badanie przeciwciał. Najlepiej zrobić to cztery tygodnie po ustąpieniu objawów. Test ilościowy w klasie IgG nie jest refundowany. Do nas, do centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, należy się zgłosić 14 dni od uzyskania wyniku - wyjaśniła.

Czytaj także:

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby, które:

  • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  • minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji,
  • są w wieku 18-65 lat,
  • spełniają kryteria dla dawców krwi (kto nie może oddać krwi).

W celu oddania osocza, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z najbliższym regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa - telefonicznie lub mejlowo. Pierwsza kwalifikacja do zabiegu zostanie przeprowadzona telefonicznie; kolejna zostanie już przeprowadzona na miejscu.Jak pobiera się osocze?

Osocze pobierane jest najczęściej metodą plazmoferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Zabieg jest bezpieczny i trwa około pół godziny.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza (krwinki czerwone wykorzystywane są do leczenia innych chorych potrzebujących transfuzji krwi).

Dawca może oddać osocze trzykrotnie w tygodniowych odstępach.

Co się dzieje z osoczem?

koronawirus maseczka 1200 free
O koronawirusie w Jedynce

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał anty-SARS-CoV-2, chorym na COVID-19 przetacza się od 200 do 400 ml osocza.

Tego rodzaju metoda - pozyskiwania przeciwciał z osocza - była używana w przypadkach innych chorób zakaźnych, takich jak np. SARS czy MERS.

W przypadku COVID-19 nie ma zakończonych podwójnie zaślepionych randomizowanych prób klinicznych, czyli takich, w których część pacjentów otrzymuje inne leczenie lub placebo, a część przeciwciała z osocza, przy czym ani sami pacjenci, ani opiekujący się nimi lekarze nie wiedzą do czasu odkodowania danych, kto jaką terapię otrzymuje.

Tego rodzaju badania są prowadzone, natomiast istnieje wystarczająco dużo danych ze szpitali, gdzie leczy się pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, iż terapia dużej części przynosi poprawę i nie pogarsza ich stanu.


. 

PAP/Maria Samczuk


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/rckik-warszawa.com.pl/kk

Czytaj także

Odmrożenie handlu od przyszłej soboty. Branża pozytywnie o decyzji rządu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 13:50
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjął decyzję rządu o otwarciu od przyszłej soboty, 28 listopada sklepów i galerii handlowych. Również inne organizacje branżowe pozytywnie skomentowały decyzję rządu dotyczącą ponownego otwarcia handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin zapowiada konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 15:08
Na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki dał mu zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier przedstawił plan walki z pandemią na najbliższe tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 16:25
- Rozpoczynamy w Polsce "100 dni solidarności w walce z COVID-19" - mówił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając plan walki z koronawirusem na najbliższe tygodnie. Wskazał, że po tym czasie "jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka na COVID-19". - Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń - dodał.
rozwiń zwiń