Niejednoznaczny wynik testu na koronawirusa. Co oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:50
Testy na koronawirusa nie zawsze dają jednoznaczny wynik - pozytywny lub negatywny. Zdarza się, że bywa on niejednoznaczny. Co to oznacza? Czy test trzeba powtórzyć? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Savanevich Viktar

czytaj więcej
covid-19 testy koronawirus pap 1200.jpg
Jak bardzo wiarygodne są testy na koronawirusa?

- W przypadku wyniku ujemnego lub niejednoznacznego u osoby, która albo miała kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2, albo odczuwa dolegliwości grypopodobne, zgodnie z rekomendacjami, badanie PCR (molekularne) powinno zostać powtórzone. Nie wcześniej niż po 24 godzinach, najlepiej – po 48 godzinach - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia specjalista chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska. 


Posłuchaj
02:43 _PR1_AAC 2020_11_25-10-23-28.mp3 Niejednoznaczny test na koronawirusa (Cztery pory roku/Jedynka)

- Jeżeli wynik nadal będzie niejednoznaczny albo ujemny to znowu mamy tutaj pewną możliwość analiz. Niejednoznaczność może oznaczać, że wymaz był nie najlepiej pobrany albo transportowany, bo to wszystko wpływa na finalny efekt badania - zaznacza lekarz. 

czytaj więcej
testowanie 1200.jpg
Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Testy antygenowe

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni do przychodni POZ trafią testy antygenowe, które pomogą sprawniej diagnozować pacjentów z objawami COVID-19. 

Polegają na wykrywaniu białka (antygenu) obecnego na powierzchni wirusa. Jest ono wytwarzane w trakcie infekcji, dlatego tego typu diagnostyka sprawdza się jedynie u osób z objawami. Przy małej ilości wirusa w organizmie test może dać wynik fałszywie ujemny.

Czytaj też:

Test antygenowy daje wynik do kilkunastu minut od pobrania materiału z nosa, gardła czy z nosogardzieli. Obok testu molekularnego jest podstawą obecnie do zdiagnozowania COVID-19.

.

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

  Materiał: Małgorzata Abgarowicz

  Data emisji: 25.11.2020

  Godzina emisji: 10.23

  kh

  Czytaj także

  Jeden z najszybszych i najbardziej czułych. Polski test na SARS-CoV-2 już dostępny na rynku

  Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:00
  Pierwszy polski test genetyczny na SARS-CoV-2, opracowany przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępny na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Największe ryzyko zakażenia koronawirusem. Wyniki badań brytyjskich naukowców

  Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:00
  Wśród osób, u których pojawiły się objawy COVID-19, największe ryzyko zakażenie innych występuje w ciągu pięciu dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby - wykazała metaanaliza 79 badań, które przeprowadzili brytyjscy naukowcy.
  rozwiń zwiń