Czy osoby, które przeszły COVID-19, powinny się jeszcze zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 11:10
Wiele się mówi o tym, że po przejściu choroby wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 w naszym organizmie pojawiają się przeciwciała. Czy osoby, które mają takie przeciwciała, mimo to powinny się zaszczepić na koronawirusa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tero Vesalainen

Posłuchaj
02:04 [ PR1]PR1 (mp3) 27 listopad 2020 10_19_00.mp3 Czy osoby, które przeszły COVID-19, powinny się jeszcze zaszczepić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia prezes warszawskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, "przeciwciała po przechorowaniu to jedno, a szczepionka to drugie". Przeciwciała utrzymują się przez pewien okres. Szczepionka ma nas zabezpieczyć w dłuższej perspektywie.

- Szczepionka jest rodzajem pokazania naszemu organizmowi pewnego wzoru, w którym może nas zaatakować w przyszłości patogen. Organizm po prostu jak gdyby zapamiętuje ten wzór, zapamiętuje ten patogen, i jest w stanie wytwarzać za każdym razem nowe przeciwciała, które będą atakowały w danym momencie, dany raz - wyjaśnił dr Sutkowski.  

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

. 
PAP/Maciej Zieliński

Czytaj także:

koronawirus maseczka 1200 free
O koronawirusie w Jedynce

- Istotne jest to, że w przypadku szczepionki nie będziemy chorować, albo większość z nas nie będzie chorować. W przypadku zachorowania większość z nas wyjdzie z tego bezpiecznie, ale część nie. Po co chorować, jeśli można w ogóle nie zachorować - taka jest idea szczepionki. Taka jest różnica pomiędzy szczepionką a chociażby lekiem - zaznaczył ekspert.

Obecnie gotowych do wprowadzenia na rynek bądź w ostatniej fazie testów jest pięć szczepionek na koronawirusa, dwie amerykańskie i po jednej z Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin. Z producentami rozmawiają przedstawiciele Unii Europejskiej. Zakupione preparaty mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.

W minioną sobotę premier Mateusz Morawiecki mówił o szansie na to, że już około 18 stycznia będą pojawiały się pierwsze dostawy szczepionek. Szef rządu zapowiedział, że Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę. Poinformował, że na jedną ze szczepionek Polska już złożyła zamówienie opiewające na 16 mln dawek.

. 
PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Niejednoznaczny wynik testu na koronawirusa. Co oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:50
Testy na koronawirusa nie zawsze dają jednoznaczny wynik - pozytywny lub negatywny. Zdarza się, że bywa on niejednoznaczny. Co to oznacza? Czy test trzeba powtórzyć? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:42
Pandemia koronawirusa wzbudza strach i panikę nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Jak wyjaśnić najmłodszym zagrożenia związane z sytuacją, w której się obecnie znajdujemy? Jak pomóc im poradzić sobie z emocjami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez jaki czas zakażony przenosi koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 16:50
- Moja koleżanka ma koronawirusa, przebieg choroby jest dość łagodny. Nie ma gorączki, tylko poci się i ma bóle mięśni. Przez jaki czas będzie zarażać innych? - pyta słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Jak okazuje się, koronawirus może utrzymywać się w naszym organizmie nawet przez miesiąc. Od czego to zależy?
rozwiń zwiń