Historie bohaterek słynnych obrazów. "Łączyła je miłość do sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 10:05
Ekscentryczna Dora Maar, niezależna Victorine Meurent, tajemnicza Lisa del Giocondo czy twardo stąpająca po ziemi Catherine Bolnes - to tylko niektóre z kobiet kryjących się za dziełami wielkich mistrzów. Gość "Czterech pór roku" Małgorzata Czyńska udziela im głosu, ukazuje je jako osoby z krwi i kości, pełne obaw i emocji, żywe i zaskakująco prawdziwe.
Okładka książki Małgorzaty Czyńskiej Kobiety z obrazów
Okładka książki Małgorzaty Czyńskiej "Kobiety z obrazów"Foto: mat. promocyjne/Wydawnictwo Marginesy

Tamara Łempicka w czasach największej biedy za sprzedawane obrazy kupowała diamentowe bransoletki. Frida Kahlo nawet przykuta do wózka inwalidzkiego i dręczona bólem brała udział w manifestacjach politycznych. Emilie Flöge przez ponad dwadzieścia lat prowadziła zakład krawiecki, ubierając najzamożniejsze wiedenki.

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku" w Programie 1

Gala Dali twardo kierowała karierą męża, rozkochiwała też w sobie przeróżnych artystów, często doprowadzając ich do szaleństwa. Antoinette de Wateville o względy i miłość Balthusa musiała rywalizować z własnym bratem, a zaledwie siedemnastoletnia Wally Neuzil dla Egona Schielego porzuciła pracę modelki u Gustawa Klimta.

Choć pochodziły z różnych czasów, krajów i sfer, zostały uwiecznione na obrazach, które wywarły trwały wpływ na światową sztukę. Zachwycały nieprzeciętną urodą, imponowały odwagą, gorszyły bezwstydnością. Często były nie mniej fascynujące od płócien, na których je utrwalono.

Czytaj także:

Łączyła je miłość do sztuki

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia Małgorzaty Czyńskiej, niezwykle ciekawe - nie tylko dla historyka sztuki - jest to, co się działo poza ramami słynnych obrazów. - Kiedy malarka albo malarz kończyli pracę i zasłaniali płótno. Wtedy działo się życie, które potem często przekładało się na obraz. Na płótnach, o których mowa w książce "Kobiety z obrazów" to widać - powiedziała.

Gość radiowej Jedynki zauważyła, że uwiecznione na znanych obrazach kobiety żyły w rożnych czasach i pochodziły z różnych sfer, ale łączyła je miłość do sztuki. Wskazała, że gdy Misia Godebska, muza wielu artystów, została przyłapana przez znajomych na przycinaniu jednej z prac, którą chciała powiesić na ścianie, na ich komentarze dotyczące braku szacunku do dzieła odpowiedziała: tak, ja sztuki nie szanuję, ja sztukę kocham. 


. 

Misia Godebska na obrazach: Renoira, Vallottona, Toulouse-Lautreca i Vuillarda. Rys. domena publiczna


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Małgorzatą Czyńską.


Posłuchaj
04:20 [ PR1]PR1 (mp3) 2 grudzień 2020 09_36_35.mp3 Historie bohaterek słynnych obrazów. "Łączyła je miłość do sztuki" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Małgorzata Czyńska (dziennikarka, historyczka sztuki, pisarka)

Data emisji: 2.12.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Kuncewiczowa, autorka kobiecej powieści psychologicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 21:11
Dokładnie 30 października mija 125 rocznica urodzin Marii Kuncewiczowej pisarki, felietonistki, tłumaczki, autorki powieści psychologicznych, która ukochała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Jest to okazja do opowiedzenia o jej niełatwej twórczości i ciekawej osobowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Martin Eden" - powieść Jacka Londona z wątkami autobiograficznymi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 12:41
John Griffith Chenney, znany światu jako amerykański pisarz przełomu XIX I XX wieku Jack London, był w ubiegłym stuleciu bardzo popularny. W naszym kraju jest kojarzony głównie z filmowymi adaptacjami powieści dla młodzieży "Biały kieł" i "Zew krwi". Film nakręcony według jego powieści "Martin Eden" właśnie miał wejść na ekrany ki, a jest już dostępny online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 07:45
Ona - popularna aktorka, seksbomba PRL-u, on - słynny pisarz. Oboje oryginalni, barwni, niekonwencjonalni. Żyć bez siebie nie mogli, choć wspólne życie przypominało często burzę. Ich związek opisał Remigiusz Grzela w książce "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata". Autor był gościem "Kulturalnej Jedynki".
rozwiń zwiń