Koronawius w Polsce. Czy domownicy są automatycznie objęci kwarantanną?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 16:09
Zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn. 2 listopada 2020 r. wprowadzają nowe zasady dotyczące kwarantanny dla osób, które mieszkają z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kateryna Ivaskevych

Posłuchaj
01:41 Poradnik koronawirus.mp3 Koronawius w Polsce. Czy domownicy są automatycznie objęci kwarantanną? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Wszyscy domownicy przebywający z osobą zakażoną wirusem Sars-COV-2 są automatycznie poddawani kwarantannie - informuje kardiolog dr Anna Szymańska. - Powinni oni zostać w izolacji przez cały czas trwania kwarantanny zakażonego plus dodatkowo siedem dni od zakończenia izolacji osoby zakażonej - tłumaczy. 

Informacja przekazana ustnie 

Objęcie kwarantanną następuje od dnia uzyskania przez chorego domownika testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem. Osoba objęta kwarantanną może zostać o tym poinformowana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.


Świadczenia w związku z kwarantanną 

Podstawą do wypłaty pieniędzy za okres przebywania na kwarantannie jest złożenie oświadczenia o konieczności odbycia kwarantanny. Oświadczenie zawiera imię i nazwisko ubezpieczonego, jego numer PESEL, jeżeli go posiada, informację o dniu rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia oraz dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, oraz podpis ubezpieczonego. Do oświadczenia trzeba dołączyć decyzję sanepidu. 


.

 źródło: MZ


Z kolei do wypłaty zasiłku opiekuńczego wymagane jest oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 2.12.2020 r. 

Godzina emisji: 10.22 

gov.pl/ans 

Czytaj także

Czy pełny lockdown jest nieuchronny? Szef KPRM o strategii walki z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 10:15
- Pełny lockdown nie jest nieuchronny, jednak jest takie zagrożenie. Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym bardzo wyraźnie - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadal najważniejsza jest izolacja". Prof. Kuchar o pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 12:42
- W przypadku COVID-19 kilkadziesiąt procent zakażeń ma charakter zupełnie bezobjawowy, i to jest problem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z WUM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorem sesja Q&A z premierem na Facebooku. Tematem plan walki z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:30
Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na środę na godz. 19.30 na sesję pytań i odpowiedzi na Facebooku. Szef rządu będzie odpowiadał na pytania "w związku z pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z planami walki z epidemią".
rozwiń zwiń