Szczepionka na koronawirusa. Czy jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 12:35
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że polski rząd zamówił 45 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi w trzech firmach farmaceutycznych. Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, a w pierwszej kolejności obejmą pracowników służb medycznych i służby mundurowe, a także pensjonariuszy domów opieki społecznej i osoby starsze. Tymczasem im bliżej jesteśmy szczepionki, tym więcej pojawia się pytań i wątpliwości. Czy jest się czego bać?
Szczepionka wyprodukowana przez firmę Pfizer BioNTech
Szczepionka wyprodukowana przez firmę Pfizer BioNTechFoto: PAP/EPA/BIONTECH SE

Czytaj też
premier.okok.jpg
Kiedy rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi? Premier podał możliwą datę

- Szczepienia przeciwko koronawirusowi niczym się nie różnią od zasad, jakie dotyczą w ogóle uodparniania poprzez szczepienia - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" specjalista chorób zakaźnych prof. Andrzej Gładysz. 

Posłuchaj
02:10 _PR1_AAC 2020_12_03-10-24-03.mp3 Czy szczepionka na koronawirusa będzie bezpieczna? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Niepokój u niektórych osób może się wiązać z tym, że dość krótki jest termin tzw. obserwacji. Oczywiście przetestowano szczepionkę w taki sposób, żeby przynajmniej odpowiedzieć na pytanie, że jest bezpieczna i ustalono skuteczność - zaznacza prof. Gładysz.


.

czytaj więcej
Horban 1200.jpg
Prof. Horban o szczepionce na COVID-19: odporność będzie się utrzymywała przez wiele lat

Podkreśla także, że poznanie składu szczepionki nie ma większego znaczenia, bo trzeba byłoby się na tym znać. - Są to szczepionki najnowszej generacji oparte na materiale genetycznym - mówi.

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, oczywiście przed szczepieniem pacjenta musi zbadać lekarz, ale nie ma leku, który byłyby w stu procentach bezpieczny, więc nie można wykluczyć, że mogą pojawić się jakieś działania niepożądane albo miejscowe np. bolesność, obrzęk albo bardziej ogólne, jak malutka temperatura. To jest normalne wszystko - zaznacza specjalista. 


.

  Czytaj też:

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Roman Czejarek

  Data emisji: 3.12.2020

  Godzina emisji: 10.24

  kh

  Czytaj także

  Resort zdrowia szykuje się na masowe szczepienia Polaków. Niedzielski: zaczynamy kompletować zespoły

  Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 14:30
  - Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe. Najpóźniej w piątek NFZ ogłosi ich kryteria - powiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że każdy, kto spełni wymagania naboru będzie "automatycznie zakwalifikowany".
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Prezes ARM: jesteśmy przygotowani, by przeprowadzić proces obsługi dystrybucji szczepionki

  Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 08:02
  - Wiosna i to, co jest dzisiaj, to dwie różne historie – mówi w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
  rozwiń zwiń