"Nawet bierny palacz skraca sobie życie". Zadbaj o zdrowie już dziś

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:16
- Dym tytoniowy przyczynia się do długiej listy chorób nowotworowych, nie tylko kiedy sami palimy, ale wtedy, kiedy jesteśmy biernymi palaczami. W Polsce tysiące osób umiera z powodu biernego palenia, a są to osoby, które nigdy nie miały papierosa w ustach - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
11:13 4PR profilatyka zdrowego stylu życia.mp3 "Nawet bierny palacz skraca sobie życie". Zadbaj o zdrowie już dziś (Cztery pory roku/Jedynka)

 

"Nie używaj tytoniu w żadnej postaci"

Istnieje wiele możliwości, żeby przedłużyć sobie życie i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Nie ulega wątpliwości, że połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Jedną z nich jest nie używanie tytoniu w żadnej postaci, szczególnie szkodliwe jest palenie papierosów. 

Tylko rzucenie palenia jest skuteczną metodą obniżenia ryzyka zachorowania na nowotwór. Nawet, jeśli zaprzestanie palenia nastąpi w wieku 50 czy 60 lat, to wydłuża życie odpowiednio o sześć i trzy lata. Natomiast rzucenie palenia przed 40 rokiem życia zmniejsza ryzyko chorób odtytoniowych o około 90 proc.

źródło: promocja.pl/Youtube

E-papierosy są zdrowsze? 

Używanie papierosów elektronicznych nie powoduje wdychania produktów spalania tytoniu. Dlatego wydaje się, że mają one słabsze działanie rakotwórcze niż te tradycyjne. Jednak nie ma jeszcze danych, które dowodziłyby, że papierosy elektroniczne stosowane przez długi czas są bezpieczne.

Jak skutecznie rzucić palenie? 

Jak mówi Paweł Koczkodaj, nie warto odkładać decyzji o rzuceniu palenia na później. Warto natomiast skonfrontować się z lekarzem - specjalistą, terapeutą bądź innym palaczem. Ważne jest również wsparcie psychologiczne, indywidualne lub grupowe, które może być udzielane przez telefon, sms-y czy internet. Pomoc ta polega na praktycznych radach, jak walczyć z chęcią zapalenia i objawami odstawienia tytoniu. 

- Od kiedy na paczkach papierosów pojawiły się paskudne zdjęcia, wtedy również pojawiły się numery do telefonicznej poradni palącym. Od tego czasu obserwujemy gigantyczny wzrost telefonów od osób, które chcą porozmawiać o swoim nałogu - podkreśla Paweł Koczkodaj. 


. 

Szczepić się czy nie szczepić? 

Rozmówca Romana Czejarka zwraca uwagę, że szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć medycyny i dopowiada, że żaden preparat nie jest dopuszczony do użytkowania bez przejścia restrykcyjnych badań. - Szczepionka musi przejść bardzo restrykcyjne badania bezpieczeństwa i skuteczności. To jest niemożliwe, żeby niepewny preparat został dopuszczony do obrotu - wyjaśnia ekspert. - W kontekście chorób nowotworowych mamy też szczepionki, które przed nimi chronią - dodaje. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Paweł Koczkodaj (Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce)

Data emisji: 3.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.24

ans 

Czytaj także

Premier: szczepionka na COVID-19 będzie dobrowolna, pracujemy już nad logistyką jej dystrybucji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 11:55
- Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności; pracujemy już nad logistyką ich dystrybucji - poinformował w czwartkowym wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: w środę poznamy stan przygotowań do szczepień na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 20:39
- Kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w środę minister zdrowia ogłosi stan przygotowań logistycznych do tego przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń