Zima potrafi zaskoczyć kierowców. O czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 11:50
Prognoza pogody pokazuje, że nagle i niespodziewane ataki zimy w czasie dość ciepłego grudnia to już norma. Jak przygotować samochód na sezon zimowy? Co zrobić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: alexfan32/shutterstock.com

Kiedy akumulator odmawia posłuszeństwa 

Akumulator jest odpowiedzialny za rozruch silnika oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania podzespołów, które zasilane są prądem. W szczególności odgrywa to znaczenie podczas postoju pojazdu, ponieważ podczas pracy silnika, to alternator przejmuje pałeczkę i odpowiada za dostarczenie prądu do poszczególnych odbiorników. Warto zaznaczyć, że dla akumulatora zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska temperatura jest szkodliwa. 

Posłuchaj
09:28 4PR kunisz.mp3 Zima potrafi zaskoczyć kierowców. O czym należy pamiętać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Wystarczy, że samochód przy niskich temperaturach (nawet nie poniżej zera) postoi 2-3 tygodnie, wtedy akumulator może nie zadziałać prawidłowo - mówi Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia Kierowców. - Można skorzystać z pomocy taksówkarzy albo mieć przy sobie kable z grubą żyłą. Uruchamiamy akumulator, ale natychmiast udajemy się do najbliższej stacji kontroli pojazdów, żeby sprawdzić poziom naładowania - radzi.

Zagrożenia na drodze w sezonie jesienno-zimowym
Zagrożenia na drodze w sezonie jesienno-zimowym

System start-stop 

Dla akumulatora niekorzystna jest również eksploatacja na krótkich dystansach. W szczególności dotyczy to pojazdów z systemem start-stop. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po wielokrotnym rozruchu alternatorowi nie uda się w pełni zregenerować akumulatora. Jak podkreśla Patryk Kuniszewicz system start-stop można wyłączyć w każdym samochodzie. - Mamy takie udogodnienie - dodaje. 

Parowanie i zamarzanie szyb w samochodzie 

Deszcz, śnieg i różnice temperatur sprzyjają pojawieniu się w samochodzie wilgoci, która jest najczęstszą przyczyną parowania szyb i ich zamarzania. Należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek drzwi, klapy bagażnika i okien. Jeżeli pogoda dopisuje, należy wietrzyć oraz (raz na jakiś czas) dokładnie odkurzyć i posprzątać samochód.

- Nauczono mnie kiedyś, że jak zaparkujemy samochód, a w środku ciepłego powietrza jest dużo, to warto po wyłączeniu silnika pozostawić auto z otwartymi drzwiami, żeby wyrównać temperaturę na zewnątrz i od środka - zaznacza gość audycji. - To może być gwarancja, że jak rano przyjdziemy rano szyby od środka nie będą zamarznięte - dodaje. 

Czytaj: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi:  Roman Czejarek

Gość: Patryk Kuniszewicz (Polskie Radio Kierowców)

Data emisji: 8.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

ans 

Czytaj także

Ile wiedzą o Tobie pracownicy myjni?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 05:00
Okazuje się, że nie tylko psycholog dokonuje analizy naszego charakteru i osobowości. Robią to także pracownicy myjni! Która płeć bardziej dba o samochód? O jakie samochody kierowcy nie dbają? Czy przed pracownikami myjni można cokolwiek ukryć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Import samochodu z USA - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 05:00
Zakup samochodu z USA kusił od zawsze. Przeszkodą były głównie pieniądze i obawa przed trudnymi do przejścia procedurami. A co, jeżeli to już nie problem? Samochód możemy sprowadzić sami, lub skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Czy import samochodu zza Oceanu jest opłacalny? Czy warto inwestować z amerykańskie samochody? Czy rzeczywiście są one tak drogie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skóra w samochodzie - jak o nią dbać?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 12:00
Skórzane wnętrze dodaje samochodowi prestiżu. Warunkiem jest jednak utrzymanie skóry w dobrej kondycji - regularne czyszczenie odpowiednimi środkami i stosowanie właściwej techniki. W jaki sposób dbać o skórę w samochodzie? Jak zapobiegać zniszczeniom? Czy pomocny będzie auto detailing? 
rozwiń zwiń