Szczepienia przeciw grypie i COVID-19. Czy można je przyjąć jednocześnie?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 15:18
- Szczepionki są tak opracowane, że można w tym samym czasie zaszczepić się przeciw grypie oraz SARS-CoV-2 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator oddziału z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/adriaticfoto

Posłuchaj
02:37 poradnik koronawirus.mp3 Szczepienia przeciw grypie i COVID-19. Czy można je przyjąć jednocześnie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak mówi ekspert szczepienia są opracowane w oparciu o niektóre elementy wirusa. - To nie są żywe szczepionki, tylko atenuowane, o osłabionej sile działania wirusowego, dlatego nie musi być zachowany odstęp czasowy - tłumaczy dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. - Na chwilę obecną żywymi szczepionkami są tylko te przeciwko polio i żółtej febrze, wszystkie inne są bezpieczne i można je przyjąć w jednym czasie - dopowiada. 


Szczepienie shutterstock 1200.jpg
Czy osoby, które przeszły COVID-19, powinny się jeszcze zaszczepić?

Szczepionka przeciwko COVID-19 

Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Dbając o zdrowie i życie obywateli, polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami (Pfizer-BioNtech, Johnson&Johnson, AstraZeneca). 

Dzisiaj (8.12) premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska zamówiła już 60 milionów dawek szczepionki. W pierwszej kolejności szczepieni będą pracownicy medyczni, seniorzy w DPS-ach i ZOL-ach i służby mundurowe. W kolejnych etapach szczepienia otrzymają m.in. nauczyciele i pracownicy transportu publicznego. 

Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP/AFP)
Szczepionka Pfizer-BioNTech na COVID-19 

Programu Szczepień przeciw COVID-19

Szef kancelarii premiera przedstawił na konferencji prasowej projekt strategii szczepień przeciw COVID-19. Jak mówił, jeszcze we wtorek dokument trafi do konsultacji. 

W projekcie zwrócono uwagę, że produkcja i dystrybucja szczepionek będą stopniowe. Z tego powodu szczepienie społeczeństwa będzie również przebiegać etapowo dla różnych grup w zależności od ich ryzyka narażenia na zakażenie, poważne zachorowanie i śmierć, a także ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 8.12.2020 r. 

Godzina emisji: 10.22

gov.pl/IAR/ans 

Czytaj także

Minister zdrowia: każdy obywatel Polski będzie mógł zaszczepić się przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:36
- Liczba szczepień zakontraktowanych przez Polskę za pośrednictwem europejskiego mechanizmu zakupowego zapewnia możliwość zaszczepienia każdemu obywatelowi - zapewnił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: w środę poznamy stan przygotowań do szczepień na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 20:39
- Kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapowiedział, że w środę minister zdrowia ogłosi stan przygotowań logistycznych do tego przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność". Minister zdrowia o szczepieniach na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 11:29
- Wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność - to są fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepienia - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń