Katar i przeziębienie. Czy wtedy możemy zaszczepić się przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:10
Już niebawem ruszy Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19. W związku z tym wśród naszych słuchaczy pojawia się coraz więcej pytań. Czy przysługującą nam szczepionkę możemy przekazać innej osobie? Co możemy zrobić, jeśli tuż przed szczepieniem mamy katar? Czy wcześniej musimy sprawdzić, czy byliśmy zakażeni?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock

osocze 1200 free
Ozdrowieńcy - pokonali Covid-19 a ich osocze jest na wagę złota
Posłuchaj
02:40 PR1_MPLS 2020_12_10-10-23-12.mp3 Czy można się zaszczepić, kiedy jesteśmy przeziębieni? (Jedynka/Cztery pory roku)

Zgodnie z zapowiedzią rządu w całym kraju powstanie 8 tysięcy punktów szczepień, natomiast każdego miesiąca zaszczepionych będzie około miliona osób. Szczepienia mają być dobrowolne, darmowe i ogólnodostępne. Właśnie ruszyły konsultacje z lekarzami, a pełny kształt programu poznamy już w najbliższy wtorek.

Szczepionka dla innej osoby?

- Mam już 70 wiosen, czy w związku z tym przysługującą mi szczepionkę mogę scedować na rzecz mojego dziecka? - pyta słuchaczka radiowej Jedynki.

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych wyjaśnia, że nie ma takiej możliwości. - Nie ma też takiej potrzeby. Z tego powodu, że są to szczepionki, które będziemy stosować w określonych grupach, tj. na zasadzie kwalifikacji i będziemy szczepić określone osoby. Przede wszystkim czekamy na charakterystykę produktu leczniczego - dodaje.

Co zrobić, kiedy jesteśmy przeziębieni?

Część słuchaczy zastanawia się również, czy przeszkodą w przyjęciu szczepionki nie okaże się przeziębienie, m.in. katar bądź ból gardła. Czy w takim przypadku można będzie się zaszczepić?

- Zawsze decyduje o tym lekarz. Sam katar nie jest takim przeciwwskazaniem. Tym bardziej, że może to być katar, który jest katarem alergicznym i może być katarem całorocznym, ale równocześnie nie być katarem infekcyjnym. Jeżeli natomiast jest to ostra choroba gorączkowa, to pojawia się przeciwwskazanie czasowe - mówi dr Michał Sutkowski.

Badanie na koronawirusa

Kolejna słuchaczka martwi się również, że miała objawy zakażenia koronawirusem, ale nie wykonała testu. Czy przed szczepieniem powinna zatem dowiedzieć się, czy była zakażona?

- W kontekście szczepień nie ma potrzeby wykonywania żadnych badań, ponieważ osoby, które przechorowały koronawirusa też mogą, a nawet powinny, zaszczepić się - odpowiada dr Michał Sutkowski.

Jeżeli jednak chcemy dowiedzieć się, czy mieliśmy kontakt z COVID-19, możemy zdecydować się na badania serologiczne, które są wykonywane prywatnie.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz 

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 10.12.2020 

Godzina emisji: 10.23

DS

Czytaj także

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Sprawdź szczegóły rządowego projektu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 17:12
Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W dokumencie poinformowano m.in., kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej kolejności, jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionek, a także, jaki jest ich koszt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jeszcze nie czas na zrzucanie maseczek". Ekspert o szczepionce przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 06:30
- Dopuszczenie szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek. To jest dopiero początek długiej drogi do kontroli tej pandemii – powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 568 osób. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:47
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 168 osób, zmarło 568 chorych - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 088 364 przypadków COVID-19. Zmarło 21 160 chorych.
rozwiń zwiń