"Rak szyjki macicy to podstępny przeciwnik". Regularna cytologia ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:03
Długo nie daje żadnych objawów i rozwija się "bezszelestnie". W Polsce na raka szyjki macicy zapada 3,5-4 tysięcy kobiet. Połowa z nich umiera, ponieważ chorobę wykryto zbyt późno. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: javi_indy / Shutterstock

Posłuchaj
10:37 _PR1_AAC 2020_12_10-09-21-38.mp3 "Rak szyjki macicy to podstępny przeciwnik". Regularna cytologia ratuje życie (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Rak szyjki macicy to jeden z tych nowotoworów, które możemy wykryć na poziomiebardzo wczesnym, całkowicie uleczalnym prostą metodą terapeutyczną, nie wymagającą zabiegów czy procedur medycznych - mówi w "Czterech porach roku" prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej NIO oodział w Krakowie.


rak 1200.jpg
Każdego roku umiera małe miasto kobiet. Badaj się!

 

Cytologia ratuje życie

Rak szyjki macicy jest chorobą podstępną - objawy pojawiają się dopiero, gdy choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u ginekologa połączone z pobieraniem cytologii. Jest to badanie dzięki któremu można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. - Od kilkudziesięciu lat cytologia jest złotym standardem w rozpoznawaniu wczesnego stadium raka szyjki macicy. Metoda jest prosta, badanie jest łatwodostępne a koszt niski - podkreśla prof. Paweł Blecharz. 

Jak często kobieta powinna wykonywać cytologię? - Kobieta, która nigdy nie miała problemów natury onkologicznej z drogami rodnymi, nie ma chorób upośledzających odpormość i nie miała nigdy nieprawidłowej cytologii w przeszłości powinna robić te badanie raz na 3 lata- informuje gość audycji. - Badanie jest bezbolesne, pobierane niekoniecznie przez ginekologa, ale również przez położne w gabinetach ginekologicznych - dodaje. Kiedy wynik jest nieprawidłowy 

Informacja, że wynik cytologii jest nieprawidłowy, nie jest przyjemna. Nie oznacza to jednak, że jest to oznaka nowotworu. Nieprawidłowy wynik może być rezultatem innego procesu chorobowego toczącego si w obrębie szyjki macicy. - Dostajemy wynik badania cytologicznego z zaleceniami zgłoszenia się do poradni, które są wyznaczone do pogłębiania diagnostyki raka szyjki macicy - zaznacza prof. Blecharz. 

Kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego mogą je wykonać bezpłatnie bez posiadania skierowania. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

źródło: MZ

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV 

Szczepionka HPV (przeciwko wirusowi HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed rakiem szyjki macicy. Z badań klinicznych wynika, że jest ona w 100 proc. skuteczna. - Jestem zwolennikiem tej szczepionki, to bardzoodbra metoda potrafiąca wyeliminować poważną chorobę. Połączenie szczepionki i badań cytologicznych pozwoli przenieść raka szyjki macicy do historii - ocenia prof. Paweł Blecharz. 

Czytaj również:

Audycja zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" Narodowej Strategii Onkologicznej. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz 

Gość: prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz (kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej NIO oodział w Krakowie)

Data emisji: 10.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans