Koronawirus a podróże. Jakie zasady obowiązują w branży turystycznej i hotelowej?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:50
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany m.in. na ferie, święta, Sylwestra i na czas zimowy w turystyce. Dlaczego lepiej nie obchodzić obowiązujących przepisów w myśl zasady "Polak potrafi" i nie udawać służbowych wyjazdów np. w czasie świąt czy ferii? Kto może jednak pojechać w góry, korzystać legalnie z bazy noclegowej i ćwiczyć na lodowisku, stoku narciarskim? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
06:06 4PR turystyka.mp3 Koronawirus a podróże. Jakie zasady obowiązują w branży turystycznej i hotelowej? (Cztery pory roku/Jedynka)

Posłuchaj
03:25 4PR stoki.mp3 Bezpieczne przyjmowanie turystów na stokach (Cztery pory roku/Jedynka)

A WYCIECZKA.jpg
Bon turystyczny do zmiany. Będzie można nim opłacać także jednodniowe wycieczki szkolne

Podróż służbowa a prywatna 

Do 27 grudnia usługi hotelarskie pozostaną dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, sportowców i medyków. Potwierdzeniem celu podróży jest dokument wystawiony przez pracodawcę, związek sportowy lub oświadczenie gościa.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta zaznacza, że nie ma zakazu dotyczącego podróżowania, jedynie nocleg jest dostępny dla osoby przebywającej w podróży służbowej. - Jeżeli chodzi o prywatne przemieszczanie się, to nie ma takiego zakazu. Poza wynajęciem służbowym hotelu o zgrupowaniami są jedynie wyjątki, które pozwalają wziąć nocleg - informuje gość audycji. - Nie podróżujemy w celach rekreacyjnych, zabawowych, są możliwe tylko i wyłącznie podróże służbowe i chciałbym żeby wszyscy odpowiedzialnie do tego podeszli - dodaje. 

turystyka free 1200.jpg
Druga fala COVID-19 dobija hiszpańską turystykę. Tylko od września ubyło 78 tys. miejsc pracy

Odmrożenie branży turystycznej 

Przedsiębiorcy i samorządowcy apelują o otwarcie hoteli i gastronomii oraz wydłużenie ferii zimowych. Prawdopodobnie od 28 grudnia wrócimy do systemu strefowania zagrożenia sanitarnego, może się zdarzyć, że w niektórych województwach zakaz będzie obowiązywać. - Nadzieja jest w postaci szczepionek, liczymy na jej szybkie wdrożenie - mówi Rafał Szlachta. - Najważniejsze, że jak spadnie liczba zachorowań wtedy powoli się otworzymy, będziemy mogli rozpocząć przygotowania i będziemy zachęcać do podróżowania - podkreśla prezes POT. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Rafał Szlachta (prezes Polskiej Organizacji Turystycznej)

Data emisji: 11.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans 

Czytaj także

Tropem polskich śladów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 14:52
Podróżnik Krzysztof Puternicki przejechał wiele kontynentów. Specjalizuje się w samotnych wyprawach, a jego ulubione miejsce to Afryka Równikowa. Jesienią zeszłego roku rozpoczął wyprawę tropem polskich śladów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsca noclegowe zamknięte dla turystów. Co dalej z branżą hotelarską?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 14:42
Rząd zapowiedział wprowadzenie kolejnych zasad, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa w Polsce. Od soboty z hoteli oraz innych miejsc noclegowych mogą korzystać tylko osoby udające się w podróż służbową. Jakie będą konsekwencje dla branży w związku z tą decyzją?
rozwiń zwiń