Ustawa antyprzemocowa. "Policjant ma prawo usunąć sprawcę przemocy z mieszkania"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:39
30 listopada 2020 r. weszły w życie przepisy ustawy antyprzemocowej. Pozwalają one na izolację sprawcy przemocy domowej od ofiar w chwili interwencji policji. - Potrzebne były rozwiązania, które przerywają daną sytuację natychmiast - mówi w "Czterech porach roku" prof. Agnieszka Nogal z UW. 
Audio
  • Ustawa antyprzemocowa. "Policjant ma prawo usunąć sprawcę przemocy z mieszkania" (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

Posłuchaj
07:30 _PR1_AAC 2020_12_14-11-17-46.mp3 Ustawa antyprzemocowa. "Policjant ma prawo usunąć sprawcę przemocy z mieszkania" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Natychmiastowe opuszczenie mieszkania 

Ustawa daje policji i żandarmerii wojskowej nowe narzędzie - to nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania. - Nowe przepisy wprowadzają bardzo skuteczne metody dlatego, że osoby, które są najbliższej i powinny wiedzieć jak najszybciej o tego typu sytuacjach przemocy, czyli żandarmeria wojskowa i policja mają reagować od razu, kiedy dzieje się przemoc - podkreśla prof. Agnieszka Nogal. - Przykładowo wchodzi policjant i wydaje nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się - dodaje. 

Osoba pokrzywdzona będzie mogła złożyć wniosek do sądu o przedłużenie czasu obowiązywania nakazu. Sąd będzie go rozpatrywał w trybie uproszczonym w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Wnioskodawca będzie zwolniony z opłat sądowych. Ofiary przemocy domowej będą też objęte pomocą prawną i psychologiczną.


Areszt w przypadku niestosowania sankcji 

Policja będzie zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, czyli narazi się na odpowiedzialność wykroczeniową egzekwowaną w trybie przyspieszonym.
Ustawa przewiduje również usprawnienie przebiegu postępowania sądowego, które powinno zakończyć się w ciągu 30 dni. Szybka procedura będzie możliwa m.in. dzięki temu, że pisma procesowe będzie mogła doręczać policja, a nie jedynie poczta. Policja będzie też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy, niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka.

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości/Youtube

Ofiary przemocy 

Kobiety, które często stają się ofiarami przemocy domowej, w obawie o swoje życie i zdrowie muszą uciekać z domu. - Ze względu na strach kobiety bardzo często wstrzymywały się z działaniem, nie zgłaszały przemocy i nie szły do sądu - tłumaczy prof. Nogaj. - Jeżeli kobieta odważyła się i poszła do sądu, to pojawiały się konsekwencje i uciekała z domu, bojąc się przebywać z oprawcą pod jednym dachem. Teraz decyzję o opuszczeniu przez sprawcę mieszkania wydaje policjant, więc nie ma psychologicznego oskarżenia osoby dotkniętej przemocą i stygmatyzowania jej w roli donosicielki - dodaje. 

Czytaj: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: prof. Agnieszka Nogaj (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 14.12.2020r. 

Godzina emisji: 11.17

IAR/ans 


Czytaj także

Zbigniew Ziobro: złożyłem formalny wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 16:30
- Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej - poinformował szef tego resortu Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezgodne z polską konstytucją". Ziobro o zapisach konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 20:11
Zbigniew Ziobro powiedział, że nie ma wątpliwości, iż zawarte w konwencji stambulskiej zapisy nie są zgodne z polską konstytucją. Minister sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji z polską ustawą zasadniczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na takie rozwiązania czekano przez wiele lat". Wiceminister sprawiedliwości o ustawie antyprzemocowej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:23
- Najważniejszym rozwiązaniem ustawy antyprzemocowej jest natychmiastowy nakaz policyjny. Wcześniej ofiara musiała czekać na rozstrzygnięcie sądu - jak wynika z wyliczeń - średnio 142 dni. Nowe przepisy w tej kwestii były oczekiwane przez wiele lat - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. 
rozwiń zwiń