Koronawirus. "Obostrzenia spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 11:45
- Jedna osoba może zakazić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób w sprzyjających okolicznościach. Dlatego warto, żebyśmy wszyscy przestrzegali obostrzeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Posobkiewicz, lekarz pracujący na oddziale covidowym warszawskiego szpitala MSWiA.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Just Life/shutterstock


Posłuchaj
02:28 PR1_MPLS 2020_12_16-10-22-12.mp3 Przestrzeganie obostrzeń obniża liczbę zakażeń (Jedynka/Cztery pory roku)

- Dlaczego dotychczasowe obostrzenia nie przynoszą żadnego skutku? Teoretycznie epidemia powinna już od dawna wygasnąć - zauważa słuchacz radiowej Jedynki.

koronawirus covid ulica polska stock 1200.jpg
Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

Zdaniem dr. Marka Posobkiewicza każdy sposób walki z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych, jest dobry.

- W ramach obostrzeń mamy takie kanony, czyli noszenie maseczek, mycie i dezynfekcję dłoni oraz dystans społeczny. Ten dystans społeczny w ramach obostrzeń i restrykcji społecznych jest jeszcze rozszerzony o zamknięcie szkół, gastronomii i ośrodków kultury. To są wszystkie te miejsca, w których dochodzi często do kontaktów ludzi i każde dłuższe zastosowanie takiego środka ma sens, ponieważ spowalnia rozprzestrzenianie się wirusa - ocenia dr Marek Posobkiewicz.

Mniej zgonów

Mimo że od wprowadzenia bardziej rygorystycznych obostrzeń, dzienna liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem spada, nadal jest ona wysoka. Według dzisiejszych danych Ministerstwa Zdrowia odnotowano 12 454 nowe zakażenia.

- Obecnie, obserwując ilość zakażeń, tych potwierdzonych w ciągu kilku ostatnich tygodni, widać, że jest ich na szczęście mniej. Dużo ważniejszym wynikiem jest mniejsza ilość zgonów. Nadal jednak nie są to liczby absolutnie takie, które powinny nas zadowalać. Musimy pamiętać o tym, że tylko nasza wspólna praca może przynieść lepsze efekty - zauważa ekspert Jedynki.

Dodaje też, że jedna osoba może zakazić nawet kilkadziesiąt innych osób. - Dlatego warto, żebyśmy do tych spraw podchodzili bardzo poważnie i wszyscy przestrzegali obostrzeń - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska 

Materiał: Maja Mazurek

Gość: dr Marek Posobkiewicz (lekarz pracujący na oddziale covidowym warszawskiego szpitala MSWiA)

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 10.22

DS

Czytaj także

Ozdrowieńcy - pokonali Covid-19 a ich osocze jest na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 13:19
Osoby, które pokonały Covid-19 są tzw. ozdrowieńcami, a ich osocze jest bezcenne w leczeniu kolejnych chorych. Na czym polega ta terapia? Czy oddawanie osocza ma sens? Czy każdy Polak powinien się zaszczepić przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katar i przeziębienie. Czy wtedy możemy zaszczepić się przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:10
Już niebawem ruszy Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19. W związku z tym wśród naszych słuchaczy pojawia się coraz więcej pytań. Czy przysługującą nam szczepionkę możemy przekazać innej osobie? Co możemy zrobić, jeśli tuż przed szczepieniem mamy katar? Czy wcześniej musimy sprawdzić, czy byliśmy zakażeni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a sanatorium. Czy wyjedziemy teraz na leczenie?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:05
Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, jak powinny postąpić osoby, które mają wyznaczoną wizytę w sanatorium w grudniu. Czy przepadnie im miejsce w kolejce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a podróże. Jakie zasady obowiązują w branży turystycznej i hotelowej?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:50
Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany m.in. na ferie, święta, Sylwestra i na czas zimowy w turystyce. Dlaczego lepiej nie obchodzić obowiązujących przepisów w myśl zasady "Polak potrafi" i nie udawać służbowych wyjazdów np. w czasie świąt czy ferii? Kto może jednak pojechać w góry, korzystać legalnie z bazy noclegowej i ćwiczyć na lodowisku, stoku narciarskim? 
rozwiń zwiń