Szczepionka na koronawirusa a zaburzenia krzepnięcia krwi

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 13:30
Słuchaczka radiowej Jedynki martwi się, czy jeśli przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi może bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/BaLL LunLa

czytaj więcej
szczepienie szczepionka free shutt 1200 .jpg
Ruszyły infolinia i strona internetowa poświęcone szczepieniom przeciw COVID-19

- Leki zmniejszające krzepliwość krwi są lekami stosowanymi powszechnie u osób z chorobami układu krążenia. Nie wchodzą one w jakiekolwiek interakcje ze szczepionką - zaznacza w poradniku "Koronawirus - co musisz widzieć" w radiowej Jedynce dr hab. n. med.  Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Posłuchaj
01:43 _PR1_AAC 2020_12_17-10-19-36.mp3 Szczepionka na koronawirusa a zaburzenia krzepnięcia krwi (Cztery pory roku/Jedynka)

- Szczepionki - i to jest ogólna reguła dla wszystkich szczepionek - wykorzystują naturalne mechanizmy odpornościowe, czyli nie mające nic wspólnego z krzepnięciem - wyjaśnia lekarz.

Jak podkreśla dr hab. Ernest Kuchar, bardziej należy zwrócić uwagę na sposób podania szczepionki osobom, które mają ciężkie zaburzenia krzepnięcia. - Po szczepieniu może dojść do miejscowego krwawienia, co wymaga uciśnięcia. Taka rzecz powinna zostać zgłoszona osobie, która będzie szczepienie przeprowadzała - zaznacza.

- Ktoś, kto bierze leki zmniejszające krzepliwość krwi z powodu choroby układu krążenia - bo tak jest najczęściej - zwykle jest osobą należącą do grupy ryzyka, bo te osoby ciężko chorują na koronawirusa. Te osoby powinny być szczepione i jest to wskazanie jeszcze większe niż w przypadku zdrowych osób, które takich leków nie biorą - podkreśla specjalista.

***

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczegółowe i najbardziej aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 pod numer 989. Blisko 500 konsultantów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu odpowiada na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek.
Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne.

.

  Czytaj też: Koronawirus. "Obostrzenia spowalniają rozprzestrzenianie się wirusa"

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

  Data emisji: 17.12.2020

  Godzina emisji: 10.19

  kh

  Czytaj także

  Pielęgniarka pierwszą osobą w USA zaszczepioną przeciwko COVID-19. Pogratulował jej Donald Trump

  Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 22:46
  - Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw koronawirusowi. Pierwszej szczepionki pogratulował Ameryce na Twitterze prezydent Donald Trump.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Główny doradca ds. COVID-19 ostrzega: nie jesteśmy w stanie zejść do rozsądnego poziomu epidemii

  Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 07:51
  - Nasz niepokój budzi to, co się w tej chwili dzieje, wiemy, że Polak potrafi radośnie omijać przepisy zdroworozsądkowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, specjalista chorób zakaźnych, szef zespołu doradców premiera ds. zwalczania pandemii koronawirusa.
  rozwiń zwiń