Ekspert od komunikacji: spotkań bezpośrednich nie da się niczym zastąpić

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:32
W dobie pandemii i najróżniejszych komunikatorów coraz rzadziej rozmawiamy z kimś "twarzą w twarz". A coraz więcej osób przyznaje, że brakuje im takich rozmów. - I nie ma się czemu dziwić, bo wszystkie badania wskazują, że kontaktów bezpośrednich nie da się zastąpić - wyjaśnia prof. Aneta Załazińska z UJ. 17 grudnia to dzień rozmów "twarzą w twarz".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fizkes

laptop internet rodzina odległość skype FREE 663_364.jpg
Związek na odległość. Dotykowy ekran nie zastąpi partnera

Wydawałoby się, że rozmowa to tylko wymiana słów. Ale nic bardziej mylnego. Każdej rozmowie towarzyszą pewne gesty, mimika, ogólnie zachowanie, czyli komunikacja niewerbalna i język ciała.


Posłuchaj
06:04 4PR Rozmowy 17-12-2020.mp3 Nic nie zastąpi rozmowy "twarzą w twarz" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

komunikacja_1200.jpg
Jak mówić i jak słuchać? Budujmy dobrą komunikację w rodzinie

Prof. Aneta Załazińska zwraca uwagę, że słowa muszą wystarczyć w sytuacjach, kiedy mamy ograniczony kontakt wzrokowy np. w tekście pisanym lub rozmowie telefonicznej. Więc jakoś musimy sobie poradzić. - W tekście pisanym mamy znaki przestankowe, w komunikatorach emotikony, w rozmowie telefonicznej tembr głosu - mówi ekspert od komunikacji niewerbalnej. Z tonu głosu można wywnioskować, czy ktoś jest smutny, czy radosny. Znaczenie ma też szybkość mówienia.

W żywym kontakcie bardzo istotne okazują się mimika i gestykulacja. - One niosą informacje o naszym stanie emocjonalnym, o stanie psychicznym, samopoczuciu, nastawieniu do rozmówcy i do tego, co słyszymy, albo co mówimy - wyjaśnia. Gestami można dać rozmówcy znak, że pewne elementy wypowiedzi są ważne dla tego, który mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia uważa, że kiedy już powrócimy do dawnych form komunikacji bezpośredniej, to wrócimy również do stosowania gestów i mimiki. Jej zdaniem, nawet kiedy w użyciu pozostaną elektroniczne formy kontaktów, takie jak komunikatory, to w tym elektronicznym świecie ludzie będą starali się znaleźć sposób na przekazywanie emocji. Podkreśla, że mówiący bardzo potrzebuje odbiorcy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Aneta Załazińska (językoznawca, Uniwersytet Jagielloński, specjalista od komunikacji niewerbalnej oraz gestów towarzyszących mowie)

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 11.22

ag