Prezenty na Święta? Kurier: to ostatni dzwonek na wysłanie paczki

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:50
W okresie przedświątecznym kurierzy dwoją się i troją, żeby pod nasze adresy dotarły wyczekiwane paczki. Jak okazuje się, jest to już ostatni dzwonek na nadanie przesyłek. - 21 grudnia jest ostatnim dniem, kiedy jeszcze będziemy mieli względny spokój, że przesyłki dotrą do nas przed Świętami - potwierdza dr Jacek Karcz z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/shutterstock

shutterstock wigilia boże narodzenie zaślepka 1200 550.jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia
Posłuchaj
04:13 PR1_MPLS 2020_12_21-09-37-01.mp3 Kurierzy o pracy przed Świętami: przesyłek jest przynajmniej połowę więcej (Jedynka/Cztery pory roku)

Posłuchaj
06:31 PR1_MPLS 2020_12_21-09-44-19.mp3 Dr Jacek Karcz: to, że klikniemy "kup teraz", nie jest równoznaczne z tym, że przesyłka wyjedzie dzisiaj (Jedynka/Cztery pory roku)

Czy faktycznie przedmiot kupiony jeszcze dziś, ma szansę dotrzeć do nas przed Świętami? - Powiedziałbym, że jest na to spora szansa i prawie na pewno dotrze. Na taki okres zatrudniamy więcej osób - przyznaje p. Tadeusz, koordynator w krakowskim oddziale jednej z firm kurierskich.

Przesyłek jest więcej

W okresie przedświątecznym kurier ma zdecydowanie więcej pracy niż w innym czasie. Zazwyczaj dziennie dostarcza do 100 przesyłek, natomiast przed Bożym Narodzeniem ta liczba sięga nawet 170 paczek. - Nasza praca od wyjazdu z magazynu do powrotu do magazynu w normalnym okresie trwa 6-7 godzin, z kolei w przedświątecznym 9, 10, a nawet 12 godzin - mówi p. Adam, kurier z Kluczborka.

- Dzisiejsze zamówienia są już takim ostatnim dzwonkiem, ale tak naprawdę, nie ryzykowałbym zamawiania na ostatnią chwilę. Pewnie dużo klientów tak zrobi i jeżeli będzie za duża liczba przesyłek w danym dniu, to wiadomo, że wtedy nie jesteśmy w stanie rozwieźć tego wszystkiego. Wigilia będzie w czwartek i wtedy też pracujemy do określonej godziny. Można powiedzieć, że w tym dniu tylko szczęściarze dostaną przesyłki. Wydaje mi się, że wtedy na przyjazd kuriera można liczyć maksymalnie do godz. 12.00 - tłumaczy p. Adam.

Kurier przywiezie, jeżeli sprzedawca wyśle

Dr Jacek Karcz podpowiada, że warto także sprawdzić, kiedy przesyłka zostanie nadana przez wysyłającego. - Pamiętajmy, żeby zwracać uwagę na to, czy sprzedający zdąży nadać tę przesyłkę dzisiaj. To, że klikniemy "kup teraz", nie jest równoznaczne z tym, że przesyłka wyjedzie dzisiaj (…). Pamiętajmy, że kurierom i wszystkim pracownikom tych firm należą się duże podziękowania. Chociażby w ostatni weekend wielu z nich pracowało, i w sobotę i w niedzielę. Widziałem kurierów w drodze i kilka przesyłek bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, bo dojechało szybciej niż spodziewałem się - wyjaśnia nasz gość.

- Ten pandemiczny okres, który mamy od kwietnia, zdecydowanie pozwolił się przygotować sprzedającym i kurierom do obsługi wzmożonego wolumenu przesyłek. Zresztą firmy kurierskie są obecne w przestrzeni publicznej 10-15 lat i dzięki temu z roku na rok duże doświadczenie pozwala im operacyjnie przygotować się znacznie lepiej - mówi dr Jacek Karcz.

Czytaj także:

Co w przypadku reklamacji?

Zdarza się jednak, że paczka po drodze zaginie. Problem pojawia się, gdy zamówiony towar kosztował kilka tysięcy złotych. - Z reguły sprzedający sam z siebie ubezpiecza przesyłkę, ponieważ jest płatnikiem usługi kurierskiej i będzie odpowiadał za reklamację. Sprzedający do momentu dostawy bierze kwestię transportową na siebie i odpowiedzialność za przesyłkę w transporcie, więc ubezpieczenie leży po jego stronie. Ubezpieczenie nie jest drogie, ponieważ tych zaginięć czy uszkodzeń w ostatnim czasie notuje się znacznie mniej - tłumaczy dr Jacek Karcz.

Ekspert Jedynki zwraca jednak uwagę, że warto otworzyć przesyłkę w obecności kuriera, jeżeli na paczce znajduje się informacja dająca nam taką możliwość. Jeżeli z powodu pandemii chcemy jednak uniknąć kontaktu z kurierem, przed jej otwarcie należy zrobić zdjęcie, a po otwarciu kolejne. Można też nagrać filmik, który będzie wystarczającym dowodem na to, czy zawartość przesyłki była uszkodzona.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych kurier poczta

Czytaj także

Przepis na świąteczne drożdżowe paszteciki

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 13:00
Są dość pracochłonne - szczególnie jeśli chodzi o farsz - ale efekt wart jest włożonej pracy. Domownicy i goście na pewno docenią. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy mieli czasu tuż przed Wigilią, paszteciki można upiec już teraz i zamrozić. Przed podaniem należy je podgrzać w piekarniku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta, aktywność fizyczna. Jak wytrwać w zdrowotnych postanowieniach?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:51
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, a wraz z nim plany i postanowienia, w tym także te zdrowotne. Czy odpowiednia dieta i święta są do pogodzenia? Czy otyłość i brak ruchu zwiększają ryzyko zachorowania na raka? 
rozwiń zwiń