Koronawirus w rodzinie. Dlaczego jedna osoba ma wynik pozytywny, a druga negatywny?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:39
Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, jak to jest możliwe, że jego żona otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa, a on i jego córka, którzy mają z zakażoną kontakt na co dzień, nie zachorowali.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pablo Rogat

koronawirus maseczka 1200 free
O koronawirusie w Jedynce

Posłuchaj
02:15 [ PR1]PR1 (mp3) 22 grudzień 2020 10_22_06.mp3 Koronawirus w rodzinie. Dlaczego jedna osoba ma wynik pozytywny, a druga nie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dr Łukasz Durajski, lekarz, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przyznał, że takich przypadków, gdy tylko jedna osoba ze wspólnego gospodarstwa domowego zachorowała, jest wiele.

Według niego może to wynikać z wielu przyczyn - np. gdy przestrzegamy w domu podstawowej higieny, myjemy ręce, często wietrzymy pomieszczenia, to utrudniamy wirusowi rozprzestrzenianie się. Ważne jest też to, jak długo przebywaliśmy z daną osobą w momencie, kiedy ona była "zakaźna". Nie bez znaczenia jest również nasza indywidualna odporność. 

- Tych czynników, które wpływają na zainfekowanie się, jest dosyć dużo. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak łatwo się zakazić. Na szczęście dla nas, ten wirus aż tak łatwo się nie rozprzestrzenia. Tych przypadków, gdy jeden małżonek zachorował, a drugi nie, jest bardzo dużo - podkreślił ekspert.

Czytaj także:


"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce 6,702 mln osób. Badania laboratoryjne potwierdziły we wtorek zakażenie koronawirusem u kolejnych 7192 osób, zmarło 309 osób. Od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 1 mln 214 tys. 525 osób, z czego 25 783 zmarły - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/MZ/kk

Czytaj także

Andrzej Dera: prezydent popiera działania rządu ws. obostrzeń, to jedyna droga

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:40
– Liczymy na to, że polskie społeczeństwo jest zdyscyplinowane, świadome i te obostrzenia, które są stosowane, wystarczą – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: nowe obostrzenia przeciwepidemiczne wejdą w życie jeszcze dziś

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:44
Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że - według jego wiedzy - dziś jeszcze zostanie opublikowane rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia m.in. dotyczące ograniczenia poruszania się w noc sylwestrową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania izolowana, kolejne kraje zamykają granice. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 22:01
Nowa odmiana koronawirusa, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii, spowodowała, że brytyjski rząd znacząco ograniczył plany poluzowania restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Poniżej przedstawiamy zapis poniedziałkowych (21.12) zdarzeń związanych z trwającą pandemią.
rozwiń zwiń