Ryby - jak je wybierać w sklepie, by nie szkodzić środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 13:17
Ryby i przetwory rybne są dobrym źródłem m.in. fosforu, selenu, jodu i fluoru. W stosunku do innych produktów żywnościowych szczególnie bogate są w fluor, jod i selen, a konserwy z ryb nie filetowanych także w wapń i fosfor. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając ryby w sklepie? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Wiktory/Shutterstock.com

zupa rybna łosoś 1200 free
Jeśli nie karp albo śledź, to co? Przepis na zupę z łososia
Posłuchaj
04:51 4PR ryby.mp3 Ryby - jak je wybierać w sklepie by nie szkodzić środowisku? (Cztery pory roku/Jedynka)
 

Po pierwsze - nie szkodzić środowisku 

Ryby możemy kupować w sposób odpowiedzialny mając przy tym wpływ na środowisko. Kiedy na opakowaniu widnieje niebieski znak MSC wtedy mamy pewność, że ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów. - Nie każdy z nas musi być ekspertem od rybołówstwa, wertować raporty, żeby wiedzieć jaką rybę kupić - podkreśla Joanna Ornoch z międzynarodowej organizacji pozarządowej MSC propagującej kupowanie ryb z tzw. certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa. - Niebieski certyfikat MSC oznacza, że ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów, są poławiane w odpowiedzialny sposób i mamy pewność, że nie zabraknie ich w przyszłości - dodaje gość audycji. 


. .

Coraz więcej ryb z dobrego źródła 

Coraz częściej sieci handlowe i producenci w Polsce decydują się na to, aby oferować konsumentom produkty pochodzące ze zrównoważonych połowów. W sklepach dostępnych jest ponad 400 różnych produktów rybnych i owoców morza oznaczonych niebieskim certyfikatem CMS. -  Wśród nich, oprócz tych tradycyjnych świątecznych śledzi, znajdziemy również dzikie łososie, dorsze, mirunę, mintaja, morszczuka, czarniaka - wylicza Joanna Ornoch. - Są to zarówno produkty chłodzone, mrożone i z puszki, więc tak naprawdę konsument ma ogromny wybór idąc do sklepu, żeby wybrać rybę pochodzącą z dobrego źródła - mówi. 


Posłuchaj
02:43 EJ karp żywy czy martwy.mp3 Sieciowe sklepy wycofują się z przedświątecznej sprzedaży żywego karpia (Ekspres Jedynki)

 

Od sklepowej półki zależy przyszłość oceanów 

- Bardzo często produkty nie różnią się ceną, jest to ten sam gatunek ryby. Z naszego wyboru jako konsumenta zależy przyszłość oceanów - zaznacza Joanna Ornoch. - To jest bardzo prosty wybór, kiedy każdy z nas kupuje rybę, to może sprawdzić, który z tych produktów posiada certyfikat zrównoważonego rybołówstwa - dodaje. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Joanna Ornoch (międzynarodowa organizacja pozarządowej MSC propagującej kupowanie ryb z tzw. certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa) 

Data emisji: 22.12.2020 r. 

Godzina emisji: 11.18

ans 

Czytaj także

"Nawet bierny palacz skraca sobie życie". Zadbaj o zdrowie już dziś

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:16
- Dym tytoniowy przyczynia się do długiej listy chorób nowotworowych, nie tylko kiedy sami palimy, ale wtedy, kiedy jesteśmy biernymi palaczami. W Polsce tysiące osób umiera z powodu biernego palenia, a są to osoby, które nigdy nie miały papierosa w ustach - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w dobie pandemii koronawirusa. Ile osób przy jednym stole?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:33
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia, w związku z pandemią koronawirusa, będą inne i z pewnością mniej rodzinne. Jaki - zgodnie z rządowym rozporządzeniem - jest limit osób, które mogą usiąść wspólnie przy świątecznym stole? Czy duża rodzina może kogoś zaprosić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: perspektywa zbliżających się świąt nakazuje ostrożność i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:50
Perspektywa zbliżających się świąt w Polsce nakazuje ostrożność i odpowiedzialność. Poświąteczna kwarantanna ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa - napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń