Święta Bożego Narodzenia na dystans

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:40
Święta Bożego Narodzenia to zazwyczaj czas rodzinnych spotkań, ale nie w tym roku, bo z uwagi na pandemię wszystko zostało postawione na głowie. Trzeba pamiętać o zasadach dystansu społecznego, które pozwolą spędzić święta bezpiecznie. Co więc zrobić, aby ten czas upłynął w przyjemnej atmosferze, a jednocześnie nie naruszyć wspomnianych zasad?
Wigilijna kolacja - zdjęcie ilustracyjne
Wigilijna kolacja - zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / MNStudio

shutterstocksiłownia kobieta nadwaga 1200.jpg
Dieta, aktywność fizyczna. Jak wytrwać w zdrowotnych postanowieniach?

Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypomina, że podstawową zasadą jest unikanie tłoku i zachowanie dystansu. - Nie wchodzić tam, gdzie jest dużo ludzi - radzi. I przypomina, że w wigilijnym spotkaniu poza domownikami może uczestniczyć najwyżej 5 osób. - Chodzi o to, żeby goście byli z jak najmniejszej liczby domostw, żeby nie dochodziło do niepotrzebnych zakażeń - wyjaśnia.


Posłuchaj
03:00 jedynka-cztery-pory-roku-święta 23-12-2020.mp3 jak cieszyć się świętami i zachować środki ostrożności (Cztery pory roku/Jedynka)

 

paszteciki.jpg
Przepis na świąteczne drożdżowe paszteciki

Marzena Kuliś z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie odradza podczas Wigilii przytulanie i całowanie nawet w gronie rodzinnym. - Jeżeli się uda powinniśmy zalecenia dotyczące dystansu przestrzegać - mówi. Może więc talerze na stole rozstawić w trochę większej odległości niż zazwyczaj, a domowników posadzić po jednej stronie stołu, gości zaś po drugiej. 

Przypomina również o tym, czego zazwyczaj nie robimy, mianowicie częstym wietrzeniu mieszkania. I o zakładaniu maseczek. Wśród osób żyjących ze sobą na co dzień może robić tego nie trzeba, ale jeśli są goście, to warto rozważyć taki wariant. - Ale jeśli w naszym gronie mamy seniorów, to już bym się zastanowiła, czy po kolacji wigilijnej nie powinni oni takiej maseczki nałożyć - mówi.

Mimo wszystkich okoliczności warto jednak nie zapominać o radości i nadziei, jakie niosą ze sobą święta.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Autorka: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 23.12.2020

Godzina emisji: 9.14

ag
Czytaj także

Przed i po wieczerzy wigilijnej. Zapomniane zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 05:45
Wigilijny wieczór jest najważniejszym w ciągu całego polskiego roku obrzędowego. Wokół niego powstało wiele zwyczajów. Jednak zapomniane zostały te, które dotyczyły całego dnia Wigilii, a nie tylko samej kolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza Wigilia w Niepodległej. Posłuchaj niezwykłego wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 05:50
Jak obchodzono Wigilię 103 lata temu w Warszawie? W archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa zachowało się nagranie wspomnień żołnierza 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, który w grudniu 1918 roku pełnił służbę na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety nie znamy nazwiska tego świadka historii. 
rozwiń zwiń