Czy ozdrowieńcy są bezpieczni dla otoczenia, czy mogą kogoś zakazić?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 15:16
Jest wśród nas coraz więcej osób, które wyleczyły się z COVID-19. Ale niektóre z nich mają obawy, że nie są dla otoczenia bezpieczne i mogą zakazić innych.
Audio
  • Czy ozdrowieńcy mogą być niebezpieczni dla otoczenia? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Halfpoint

szczepionka szczepienie 1200 free
Czy osoby, które przechorowały COVID-19, powinny się zaszczepić na koronawirusa?

Profesor Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, wyjaśnia, że osoby które przeszły zakażenie i upłynął im okres izolacji, który dla osób bezobjawowych wynosi 10 dni, a dla osób z objawami 13 dni, przestają być zakaźne. - Nawet jeśli test molekularny jest pozytywny, to wirus jest już nieaktywny, nie namnaża się i taka osoba nie jest w stanie zakazić kolejnej osoby - mówi lekarz. Nie ma przewlekłych nosicieli i przyjmuje się, że po 13-14 dniach ozdrowieniec jest bezpieczny dla otoczenia.


Posłuchaj
03:00 jedynka-cztery-pory-roku-KORONAWIRUS 23-12-2020.mp3 Czy ozdrowieńcy mogą być niebezpieczni dla otoczenia? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


1200_koronawirus_shutterstock.png
Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

Profesor Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych, uspokaja, że choroby wirusowe, czy to grypa, czy Covid-19, czy SARS kończą się wraz z końcem czynnika sprawczego. Wyjątkiem jest HIV, gdzie jest stałe zakażenie, ale nie ma stanu nosicielstwa, podobnie jak z zakażeniem HPV. Stan nosicielstwa polega na tym, że osoba ma w sobie czynnik zakażający, ale sama nie choruje. - Jednak może być źródłem zakażenia dla otoczenia - ostrzega lekarz.

Piotr Gryglas, internista i kardiolog, przyznaje, że po wyleczeniu z koronawirusa i zakończeniu izolacji osoba nie stwarza zagrożenia dla otoczeni. Gorzej jest, jeśli ktoś ma wirusa i on namnaża się w jego drogach oddechowych, ale nie ma objawów, lub ma niewielki i nie uważa się za osobą chorą. Taki ktoś może zakażać innych.

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Środa, 23 grudnia 2020

Czytaj także:

Ozdrowieńcy - pokonali Covid-19 a ich osocze jest na wagę złota

Koronawius w Polsce. Czy domownicy są automatycznie objęci kwarantanną?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Przygotowała: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 23.12.2020

Godzina emisji: 10.22

ag

Czytaj także

Szczepienie na koronawirusa. Jak będzie wyglądała procedura w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 10:46
Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności? Jak będzie wyglądała procedura rejestracji? Gdzie będzie można się zaszczepić? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w audycji "Cztery pory roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w rodzinie. Dlaczego jedna osoba ma wynik pozytywny, a druga negatywny?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 11:39
Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, jak to jest możliwe, że jego żona otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa, a on i jego córka, którzy mają z zakażoną kontakt na co dzień, nie zachorowali.
rozwiń zwiń