Święta w Betlejem. Siostra z Domu Pokoju: z powodu pandemii jest pusto

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 11:30
Podobnie jak na całym świecie, także w Betlejem tegoroczna Wigilia jest całkowicie inna niż w poprzednich latach. - Jest zdecydowanie pusto. W tej chwili tylko mieszkańcy Betlejem odwiedzają Bazylikę Narodzenia Pańskiego, żeby pomodlić się - mówi siostra Szczepana z Domu Pokoju w Betlejem.
Audio
  • Betlejem w dobie koronawirusa (Jedynka/Cztery pory roku)
Kościół Narodzenia Bożego w Betlejem
Kościół Narodzenia Bożego w BetlejemFoto: DyziO/shutterstock


morawiecki święta 1200.jpg
"Wierzę, że przyszły rok będzie lepszy". Premier z życzeniami na Boże Narodzenie
Posłuchaj
04:17 Jedynka/Cztery pory roku, 24.12 Betlejem Betlejem w dobie koronawirusa (Jedynka/Cztery pory roku)

- Jest to taka przykra sytuacja, ponieważ wchodzi się na plac i nie ma nikogo. Można byłoby się cieszyć, że można pomodlić się spokojnie, bo wcześniej trzeba było się dopchać, ale to nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby każdy mógł wejść, dotknąć 14-ramiennej gwiazdy, mógł się pomodlić i podziękować Bożemu Dzieciątku, że narodziło się dla nas, żeby nas zbawić - wyjaśnia siostra Szczepana.

Pomoc z Polski

Wielu mieszkańców Betlejem na co dzień żyje z turystyki. Jednak w związku z pandemią, często ich warsztaty z pamiątkami są nieczynne. Siostry z Domu Pokoju postanowiły im pomóc.

- Wraz z grupą zaprzyjaźnionych z nami osób, zorganizowaliśmy wysyłkę pamiątek z Ziemi Świętej do polskich parafii. To była ogromna pomoc, ponieważ ludzie mogli na chwilę otworzyć warsztaty i wyprodukować te pamiątki. Niektórzy proboszczowie bardzo pozytywnie odpowiedzieli na tę akcję i po wysłaniu pamiątek wsparli nawet większymi kwotami niż to kosztowało - tłumaczy siostra Szczepana.

Wigilia z podopiecznymi

Betlejemski Dom Pokoju, który na co dzień prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety z Polski, jest ośrodkiem wspierającym dzieci i młodzież z palestyńskich rodzin mieszkających w Betlejem na terenie Autonomii Palestyńskiej. Siostry elżbietanki pomagają w rozwoju osobom z najbiedniejszych chrześcijańskich rodzin w tej okolicy.

- Większość naszych dzieci spędza Święta w rodzinnych domach. Odwiedziliśmy je ze św. Mikołajem, za którego przebrał się jeden z naszych zaprzyjaźnionych księży, żeby wręczyć im prezenty i złożyć życzenia. Oczywiście zrobiliśmy to zgodnie z zasadami sanitarnymi. W Domu Pokoju pozostało 9 dzieci i staramy się zorganizować im normalną Wigilię. W tej chwili przygotowujemy wieczerzę wigilijną, a o północy będzie pasterka dla nas i dla dzieci - opowiada siostra Szczepana.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz 

Gość: siostra Szczepana (Dom Pokoju w Betlejem)

Data emisji: 24.12.2020 

Godzina emisji: 10.19

DS

Czytaj także

"Nawet bierny palacz skraca sobie życie". Zadbaj o zdrowie już dziś

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:16
- Dym tytoniowy przyczynia się do długiej listy chorób nowotworowych, nie tylko kiedy sami palimy, ale wtedy, kiedy jesteśmy biernymi palaczami. W Polsce tysiące osób umiera z powodu biernego palenia, a są to osoby, które nigdy nie miały papierosa w ustach - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w dobie pandemii koronawirusa. Ile osób przy jednym stole?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:33
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia, w związku z pandemią koronawirusa, będą inne i z pewnością mniej rodzinne. Jaki - zgodnie z rządowym rozporządzeniem - jest limit osób, które mogą usiąść wspólnie przy świątecznym stole? Czy duża rodzina może kogoś zaprosić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: perspektywa zbliżających się świąt nakazuje ostrożność i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:50
Perspektywa zbliżających się świąt w Polsce nakazuje ostrożność i odpowiedzialność. Poświąteczna kwarantanna ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa - napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń