Renesans gier planszowych. "Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:43
Gry analogowe stały się coraz to przyjemniejszą fromą spędzania wolnego czasu. Popularne planszówki i gry karciane to doskonała alternatywa dla wszechobecnych nowoczesnych technologii. Dlaczego warto po nie sięgać? 
Audio
  • Renesans gier planszowych. "Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Artem Oleshko/shutterstock.com

Cyberpunk 2077 free 1200.jpg
Premiera "Cyberpunka 2077". To najbardziej wyczekiwana gra na świecie

Renesans gier planszowych 

Analogowe gry planszowe cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Konkurencję stanowią gry wydawane na konsolę czy komputer. - Gry komputerowe są popularne i doskonale nad odciągają od rzeczywistości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Milewski z Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który projektuje gry i wykłada projektowanie gier planszowych. - Planszówki z kolei nas odciągają od gier komputerowych, dają możliwość spędzenia czasu razem - dodaje.  


Posłuchaj
15:13 Jedynka/4PR - 28.12.2020 r. 9.22 Milewski.mp3 Renesans gier planszowych. "Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych"

 

Jak podkreśla gość audycji, gry planszowe na przestrzeni lat zmieniły się bardzo mocno. - Rynek bardzo dynamicznie się rozwija i mówi się o takim renesansie gier planszowych. Cała nasza kultura idzie w tę stronę, że planszówki są doskonałą odpowiedzią na nasze potrzeby, czyli m.in. bycia bardziej aktywnym w kulturze  - tłumaczy ekspert. 

Projekt gry

Ze względu na szerokie możliwości tworzenia gier planszowych istnieje wiele ich rodzajów. Różnią się one pod względem tematyki, często są tworzone na postawie znanych i lubianych filmów, seriali czy książek. Jak zaznacza ekspert, dzisiejsze gry różnią się od tych produkowanych kilkanaście lat temu. - Coraz więcej wiemy o psychologii graczy. Kiedyś ktoś projektował grę, bo miał pomysł, teraz projektuje się pod konkretne doświadczenie, konkretną sytuację, grupę wiekową czy profil psychologiczny - wyjaśnia Piotr Milewski. 

Dlaczego warto sięgnąć po planszówkę? 

Badania pokazują, że pracodawcy na rynku pracy potrzebują od potencjalnych pracowników umiejętności związanych z prawą półkulą mózgu - kreatywną, twórczą. - Potrzebują nie koniecznie ludzi, którzy posiadają konkretną wiedzę, ale też tych, którzy będą umieli się ze sobą komunikować, będą kreatywnie rozwiązywać problemy i budować strategię. To są te umiejętności miękkie, z których składają się gry analogiczne - podkreśla gość audycji. 

Piotr Milewski apeluje, aby rodzice odciągali swoje pociechy od popularnych smartfonów. - Wszystkie badania pokazują, że dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny w ogóle dostawać smartfona do ręki, bo to powoduje trwałe zmiany w rozwoju struktury w naszym mózgu, nie do odrobienia - tłumaczy. 

Czytaj również: 


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Piotr Milewski (Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który projektuje gry i wykłada projektowanie gier planszowych)

Data emisji: 28.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

ans 


Czytaj także

Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:58
- Z przeprowadzanych badań wynika, że dzieci od 7 roku życia spędzają w internecie ponad cztery godziny dziennie. Musimy pamiętać, że oprócz zabawy czai się w sieci wiele niebezpieczeństw, na które trzeba szczególnie uważać - powiedział Krzysztof Szubert, były wiceminister cyfryzacji, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efektywna nauka online? "Potrzeba cierpliwości i wzajemnego zrozumienia"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:18
Od soboty obowiązują nowe ograniczenia związane z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa. Dotyczą one także szkół. Wprowadzona została nauka zdalna dla uczniów w klasach od 4 do 8 w szkołach podstawowych, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz centrach kształcenia zawodowego. Uczniowie z klas od 1 do 3 nadal uczą się w szkołach. Bez zmian działają także przedszkola. 
rozwiń zwiń