08:45 Jedynka/Cztery pory roku - 29.12.2020 sygnał z kosmosu Kosmiczna zagadka. Radioteleskopy odebrały tajemniczy sygnał z kosmosu (Cztery pory roku/Jedynka)
Gość radiowej Jedynki, specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej, Przemysław Rudź, wskazał, że s ygnał został odkryty niedawno, przypadkiem, w danych archiwalnych. - Nadszedł on do nas z najbliższego znanego nam układu gwiezdnego, układu wielokrotnego gwiazd Alfa Centauri. Sygnał był krótki. Uwagę uczonych zwróciła jednak pewna jego cecha - powiedział.
Sygnał wzbudził zainteresowanie naukowców
Nauka w Programie 1
- Zjawiska naturalne, które zachodzą we Wszechświecie, zjawiska, które generują fale elektromagnetyczne, generują je z reguły w szerokim paśmie. Sygnały sztuczne mają z kolei to do siebie, że są sygnałami wąskopasmowymi - by coś odebrać, usłyszeć, ustawiamy telefony, radio na daną częstotliwość. Zainteresowanie uczonych wzbudziła wąskopasmowość "kosmicznego" przekazu - wyjaśnił gość audycji "Cztery pory roku".
Nie wiadomo, czy był to przypadek, czy "celowe działanie, próba nawiązania kontaktu". - Musimy spojrzeć na sprawę z dwóch stron - zadaniem mediów jest szukanie tematów nośnych, a celem nauki jest studzenie emocji, zdrowy naukowy sceptycyzm. Przez najbliższe miesiące ten sygnał będzie weryfikowany - oznajmił Przemysław Rudź .
Gość Romana Czejarka zaznaczył, że jest coś takiego w nauce jak Brzytwa Ockhama, czyli zasada, zgodnie z którą w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć. - Częstotliwość tego sygnału jest zbieżna z częstotliwością, której my używamy w komunikacji na Ziemi i wokół niej - zwrócił uwagę.
Czytaj także:
Co ciekawe, jedna z gwiazd gwiazdozbioru Centaura, odkryta w 1915 roku przez Roberta Innesa, Proxima Centauri ze względu na bliskie względem Ziemi położenie i potencjalną dostępność dla lotu międzygwiezdnego często pojawia się w utworach pisarzy science fiction. W powieści Stanisława Lema "Obłok Magellana" ziemscy astronauci w trakcie wyprawy odwiedzają układ planetarny Proxima Centauri.
VIDEO
Proxima Centauri. Profil: ESA
Mało osób zdaje sobie sprawę, że to wszystko nie kończy się na ośmiu planetach Układu Słonecznego - zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Przemysław Rudź (specjalista w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej, popularyzator astronomii, autor książek i przewodników)
Data emisji: 29.12 .2020
Godzina emisji: 9.00-12.00
kk