Czy choroby tarczycy mogą dyskwalifikować osobę do szczepienia przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 15:48
- Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla osób, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi, czyli m.in. niedoczynnością tarczycy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/PhotobyTawat

Posłuchaj
02:03 Jedynka/4PR 29.12.2020 10.25 poradnik.mp3 Czy choroby tarczycy mogą dyskwalifikować osobę do szczepienia przeciw COVID-19? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dr Michał Sutkowski dodaje, że tak jak w przypadku każdej choroby przewlekłej, która jest rozregulowana, należy najpierw ją wyrównać. - W przypadku m.in. niedoczynności tarczycy trzeba wyrównać chorobę farmakologicznie i po tym można taką osobę zaszczepić - podkreśla ekspert. 

Zdaniem Marka Posobkiewicza, lekarza, który pracuje na oddziale dla chorych na COVID-19 pacjenci przyjmujący leki, które obniżają odporność organizmu, powinny przedyskutować kwestię szczepień z lekarzem specjalistą opiekującym się danym pacjentem. 


Narodowy Program Szczepień 

W niedzielę 27 grudnia ruszył w Polsce Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy systemu opieki zdrowotnej. W kolejnych etapach szczepieni mają być m.in. pensjonariusze DPS-ów czy ZOL-i, a także służby mundurowe i osoby powyżej 60. roku życia.

Trzeci etap szczepień może zostać podzielony na dwie fazy. Na początku szczepieni byliby pracownicy z sektorów, które dotknęły najdalej idące obostrzenia. Zapewne chodzi tu choćby o pracowników handlu, gastronomii, hoteli czy placówek kulturalnych. Później szczepionki zostaną udostępnione pozostałym chętnym. Z Narodowego Programu Szczepień wynika, że szczepione będą osoby pełnoletnie.


W ubiegłą sobotę dotarła do Polski pierwsza transza 10 tys. sztuk szczepionek na COVID-19. W niedzielę w 72 szpitalach węzłowych rozpoczęły się szczepienia. Według wcześniejszych zapowiedzi, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Data emisji: 29.12.2020r. 

Godzina emisji: 10.25

ans 


Czytaj także

Kto będzie mógł nas zaszczepić na COVID-19? Jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 16:42
Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, że szczepić przeciwko COVID-19 będą mogły osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: im więcej zaszczepionych, tym większa szansa na zakończenie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 09:24
- Od dziś możemy zacząć zmieniać naszą przyszłość. Mamy skuteczne narzędzie walki z epidemią. Ważne, by użyć go gremialnie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, komentując fakt zaszczepienia przeciw COVID-19 pierwszych osób w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraska: wieczorem, wraz z przewodniczącym PSL, zaszczepimy się przed kamerami telewizyjnymi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 08:00
- Chcemy pokazać Polakom, nie tylko jako politycy, ale i jako lekarze, że szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpieczna i skuteczna - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń