Chcesz odpalić fajerwerki w sylwestra? Możesz wyjść przed dom

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:40
- Tradycyjne wyjście na osiedle nie będzie niczym złym. Policjanci nie będą nikogo legitymować czy nakładać mandatów. Co najwyżej poproszą, aby po godz. 24.00 wrócić do swoich domów i mieszkań - mówi o zbliżającym się sylwestrze insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. Musimy pamiętać o tym, żeby nie grupować się. Jakie jeszcze zasady będą nas obowiązywały?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: NDAB Creativity/shutterstock

Sylwester_Main_1200x660.png
Koncertowy Sylwester Polskiego Radia
Posłuchaj
07:10 Jedynka/Cztery pory roku - 29.12.2020 fajerwerki Czy w sylwestra możemy odpalić fajerwerki? (Jedynka/Cztery pory roku)

Sylwestrowa noc od zawsze kojarzy nam się z hucznymi zabawami oraz odpalaniem fajerwerków i petard. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa będzie jednak całkiem inaczej niż w poprzednich latach, m.in. nie będziemy bawić się na koncertach sylwestrowych, balach czy dyskotekach, tylko w wąskim gronie domowników. A co w przypadku tradycyjnego odpalania fajerwerków na powitanie Nowego Roku?

- Myślę, że nic złego się nie stanie, jeżeli osoby, które chcą zachować ten zwyczaj, wyjdą przed swoje posesje i odpalą sztuczne ognie czy materiały pirotechniczne zgodnie z zachowaniem przyjętych zasad, w tym także przeciwpożarowych - wyjaśnia insp. Mariusz Ciarka.

Ekspert Jedynki dodaje, że wiele osób wycofuje się jednak z tego typu obchodzenia sylwestra ze względu na dobro zwierząt. Koty i psy bowiem źle znoszą głośne wybuchy petard i innych materiałów pirotechnicznych.

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

Insp. Mariusz Ciarka przestrzega, że wyjście przed dom czy mieszkanie w celu wystrzelenia fajerwerków będzie możliwe, jeżeli nie będziemy grupować się w duże skupiska. - Pamiętajmy, że mamy specyficzny rok, który dał nam wszystkim w kość. Przepisy wprowadzane są dla naszego dobra, żeby powstrzymać transmisję wirusa i aby nie dochodziło do zachorowań. Dlatego rządowi chodzi przede wszystkim o to, żeby nie grupować się zwłaszcza z obcymi osobami - twierdzi nasz rozmówca.

- Pamiętajmy też o naszym bezpieczeństwie, aby materiały pirotechniczne posiadały atest, homologacje i były zakupione w wiadomym źródle. Nie mogą to być materiały kupione od osób, które handlują nimi gdzieś na ulicy, ponieważ nie wiadomo skąd pochodzą. W tym przypadku chodzi o nasze bezpieczeństwo. Co roku w okresie świąteczno-noworocznym odnotowujemy wiele przypadków, gdzie źle użyte środki pirotechniczne kogoś poparzyły czy nawet potrafiły urwać kończyny - zauważa insp. Mariusz Ciarka.

Należy również pamiętać, żeby po odpaleniu fajerwerków odejść na bezpieczną odległość, natomiast osoby niepełnoletnie, którą znajdują się w pobliżu, aby były pod opieką dorosłych, którzy są trzeźwi.


Policja będzie reagować na duże imprezy

W sylwestra nad naszym bezpieczeństwem w całej Polsce będzie czuwać nawet 20 tys. policjantów. - W tym roku ukierunkujemy się głównie na wyłapywanie kierujących będących pod wpływem alkoholu, narkotyków i podobnie działających środków. Będziemy także zwracać uwagę na osoby, które spożywają alkohol w miejscu publicznym oraz w związku ze stanem epidemii również na osoby grupujące się - przekazuje insp. Mariusz Ciarka.

Jak zapewnia ekspert Jedynki, policjanci nie będą wchodzić do mieszkań czy domów, żeby sprawdzić, ile osób znajduje się w środku. - Tutaj ważny jest apel o samodyscyplinę, żeby pamiętać o ograniczeniu i być odpowiedzialnym. W Święta pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialnym społeczeństwem i liczymy, że będzie tak też w Nowy Rok - słyszymy.

- Niemniej nie będziemy przymykać oczu na duże imprezy, kiedy ktoś próbuje obejść prawo, np. organizując kurs tańca czy zawody, a będzie robił prywatki na 200 czy 300 osób. Tutaj nasza reakcja będzie stanowcza. Przypominam, że w takim przypadku także inspektor sanitarny może nałożyć karę do 30 tys. zł - mówi insp. Mariusz Ciarka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: insp. Mariusz Ciarka (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 10.18

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mandaty za bezpodstawne wychodzenie z domu w sylwestra. Rzecznik rządu wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 09:59
- Na podstawie rozporządzenia ws. nowych obostrzeń, policja będzie miała możliwość wystawiania mandatów osobom, które bez powodu ujętego w rozporządzeniu pojawią się od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 rano 1 stycznia na ulicach - przekazał w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Policja podsumowała święta na polskich drogach. Zginęło więcej osób niż w zeszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 12:35
W trakcie tegorocznych świąt na polskich drogach zginęły 33 osoby, a 136 osób zostało rannych - przekazał komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Zatrzymano 793 nietrzeźwych kierowców.
rozwiń zwiń