Ustawa antyprzemocowa. "Skuteczna ochrona ofiar i natychmiastowe działania"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:03
Od 30 listopada 2020 r. obowiązuje tzw. ustawa antyprzemocowa, która daje natychmiastową ochronę w przypadku, kiedy dochodzi do aktów przemocy. - To jest narzędzie, które pozwala bronić się przed przemocą od razu, czyli policja w czasie interwencji, bądź na wniosek osoby poszkodowanej, może wydać nakaz opuszczenia mieszkania przez oprawcę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Nogal z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Paul Biryukov

Marcin Romanowski 1200.jpg
"Na takie rozwiązania czekano przez wiele lat". Wiceminister sprawiedliwości o ustawie antyprzemocowej

Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach przyznane są policji, a także żołnierzom Żandarmerii Wojskowej. Nakaz obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres. - Osoba pokrzywdzona może zwrócić się do sądu o przedłużenie tego nakazu o kolejne dwa tygodnie - dodaje prof. Agnieszka Nogal. 

Posłuchaj
09:05 Jedynka/4PR 18.01.2021 ustawa antyprzemocowa.mp3 Ustawa antyprzemocowa. "Skuteczna ochrona ofiar i natychmiastowe działania" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Ustawa a obowiązek alimentacyjny 

Czy dzieci mają w przyszłości obowiązek płacenia alimentów swoim oprawcom? Ekspert tłumaczy, iż w ustawie antyprzemocowej nie znajdziemy bezpośrednio przepisów dot. roszczeń alimentacyjnych, jednak w świetle prawa rodzice mogą się o nie ubiegać. - Jeżeli rodzice żyją w niedostatku i nie wynika on z ich winy, wtedy mogą domagać się od swoich dzieci alimentów - podkreśla prof. Agnieszka Nogal. - Po pierwsze można wskazać, że ten niedostatek jest zawiniony i wynika np. z choroby alkoholowej, która celowo nie jest leczona. Jest również taka reguła, że alimenty nie mogą być sprzeczne z zasadami życia społecznego - wyjaśnia ekspert. 

źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości/Youtube

Kto jest ofiarą, a kto winowajcą? 

"Jestem osobą niepełnosprawną, żona mnie molestuje, a ja nie wpuszczam jej do mieszkania, a ona wzywa policję. Kto jest ofiarą a kto winowajcą" - pyta Słuchacz radiowej Jedynki. Prof. Agnieszka Nogal podkreśla, że decyzję o nakazie i zakazie opuszczania mieszkania wydaje policja. - Nie jest wygodne podjęcie takiej samodzielnej decyzji. W tym przypadku żona Słuchacza ma rację, jednak Słuchacz powinien zawiadomić policję i przedstawić jak wygląda dana sytuacja - mówi. - Policjant na pewno weźmie pod uwagę fakt niepełnosprawności, gdyż przesądza ona o tym, że dana osoba jest słabsza w relacji - dodaje. 

Czytaj: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: prof. Agnieszka Nogal (UW)

Data emisji: 18.01.2021 r. 

Godzina emisji: 11.15

ans


Czytaj także

Nowelizacja kodeksu wykroczeń. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do kary

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:17
- Wbrew pozorom i temu wszystkiemu, co się mówi, projekt idzie w kierunku podniesienia możliwości bezpiecznego ustosunkowania się do kary przez obywateli - powiedział Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wyjaśnił, jak mają działać planowane zmiany dotyczące kodeksu wykroczeń.
rozwiń zwiń